Media: Będą nowe obostrzenia, jeśli liczba zakażeń przekroczy 30 tys. Jakie zasady zostaną wprowadzone?

Rząd może zaostrzyć obostrzenia, jeśli dzienna liczba zakażeń koronawirusem przekroczy 30 tysięcy. Dodatkowymi restrykcjami zostaną objęte między innymi salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz salony tatuażu - tak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM.
Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

W związku z ostatnim wzrostem liczby zachorowań, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia w całym kraju. Od 20 marca wszystkie kina, hotele, baseny, sauny, galerie handlowe i obiekty sportowe zostaną zamknięte, a klasy I-III szkół podstawowych wrócą do zdalnej nauki. Lockdown potrwa co najmniej do 9 kwietnia.

Co więcej, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jeśli obostrzenia nie pomogą wygasić epidemii, to rząd "będzie zamykał zupełnie wszystko".

Czytaj więcej: Niedzielski o nowych obostrzeniach w całej Polsce: Jeśli one nie pomogą, będziemy zamykali wszystko

Prof. Czech o lockdownie: Jak się mocno przykrywkę położy, to ogień gaśnieProf. Czech o lockdownie: Jak się mocno przykrywkę położy, to ogień gaśnie

Rząd może zamknąć obiekty handlowe i usługowe. Co z zakazem przemieszczania się?

Jak ustalił Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM, kolejne obostrzenia mogą zostać wprowadzone po przekroczeniu liczby 30 tysięcy zakażeń dziennie. Jeśli zrealizuje się ten scenariusz, nowe restrykcje uderzą m.in. w sklepy meblarskie, wolnostojące sklepy odzieżowe, elektroniczne i budowlane. Obostrzenia mogą dotknąć również punkty usługowe, w tym salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz salony tatuażu. Według RMF FM, rząd raczej nie planuje ograniczyć liczby osób w supermarketach. Wprowadzenie zakazu przemieszczania się również jest mało prawdopodobne.

dr Paweł GrzesiowskiRząd ogłasza lockdown w całym kraju. Grzesiowski: Żadnych nowych rozwiązań

Rośnie liczba zakażeń. Ekspert: Za około 8 do 10 dni zobaczymy trend spadkowy

17 marca, gdy polski rząd ogłosił lockdown, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 25 052 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast w czwartek, liczba nowych zakażeń wzrosła o ponad 2 tysiące do 27 278 przypadków.

Doktor Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego powiedział w środę wieczorem w "Faktach po Faktach" w TVN24, że lockdown powinien już wkrótce przyczynić się do spadku liczby nowych zakażeń. - Za około 8 do 10 dni zobaczymy trend spadkowy. Jeśli dobrze przyłożymy się jako społeczeństwo i zachowany dyscyplinę społeczną - uważa ekspert.

Więcej o: