Eksperci WHO dali zielone światło szczepionce Johnson & Johnson

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała tymczasowe zalecenia dotyczące stosowania szczepionki firmy Johnson & Johnson. Zdaniem światowych ekspertów preparat znany pod formalną nazwą Ad26.COV2.S jest bezpieczny i można go stosować u osób powyżej 18 roku życia.

Szczepionka Ad26.COV2.S została wyprodukowana przez holenderską firmę Janssen, która jest częścią globalnego koncernu Johnson & Johnson. 11 marca preparat został autoryzowany przez Europejską Agencję Leków, a dzień później również przez Światową Organizację Zdrowia. Najnowsze tymczasowe zalecenia WHO powstały na podstawie analizy Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz wideo Szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 została publicznie zatwierdzona do użytku międzynarodowego

Jednodawkowa szczepionka J&J pozwala zaszczepić większą liczbę osób

W środę dr Alejandro Cravioto, przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów, powiedział podczas konferencji prasowej online, że z dostępnych danych wynika, iż szczepionka Johnson & Johnson jest bezpieczna. Preparat Ad26.COV2.S wykazuje niezbędną skuteczność, dlatego można zlecić jego stosowanie u osób powyżej 18 roku życia bez górnej granicy wiekowej.

Przewodniczący grupy ekspertów zwrócił uwagę, że szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa, co umożliwia zaszczepienie większej liczby osób.

- Jednak w rzeczywistości nie różni się pod względem ochrony przed ciężką chorobą, śmiercią lub hospitalizacją od wszystkich innych, które już sprawdziliśmy i poleciliśmy - dodał dr Alejandro Cravioto.

Z powodu braku wystarczających ilości danych, na dzień dzisiejszy nie można ocenić ryzyka stosowania szczepionki Johnson & Johnson u kobiet w ciąży, dlatego eksperci zalecają podawanie tego preparatu tylko w wyjątkowych przypadkach.

Kiedy szczepionki Johnson&Johnson trafią do Polski?Kiedy szczepionki Johnson & Johnson trafią do Polski? Jest wstępna data

Jaką skuteczność zapewnia szczepionka Johnson & Johnson?

Z dokumentu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że jedna dawka szczepionki Johnson & Johnson zapewnia 66,9 proc. skuteczności w zwalczaniu objawowej infekcji i 76,7 proc. skuteczności w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby po 14 dniach od przyjęcia. Natomiast po 28 dniach skuteczność szczepionki wzrasta do 85,4 proc. Preparat zapewnia również 93,1 proc. ochrony przed hospitalizacjami spowodowanymi ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.

Więcej o: