Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 a matematyki - drugi dzień testów CKE

Trwają próbne egzaminy ósmoklasisty, organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wczoraj uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej mierzyli się z językiem polskim. Dziś pora na matematykę. Egzaminy próbne potrwają do jutra i odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym.

Udział w tegorocznych próbnych egzaminach ósmoklasistów jest całkowicie dobrowolny. Dziś uczniowie zmierzą się z matematyką, jutro czeka na nich język obcy nowożytny. Wszystkie egzaminy próbne mają być prowadzone w warunkach przybliżonych do oficjalnych, przy zachowaniu obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Próbny egzamin ósmoklasisty - matematyka 

Dziś (tj. 18.03.2021) uczniowie klas ósmych zmierzą się z egzaminem próbnym z matematyki. Start testów - godz. 9.00. Na ósmoklasistów czekać będą zarówno zadania zamknięte (z możliwością jednokrotnego wyboru odpowiedzi), jak i otwarte, w których trzeba będzie samodzielnie dokonać obliczeń matematycznych i sformułować odpowiedź. 

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny 2021 ma być przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, nie jak dotąd, na podstawie wymagań zawartych w podstawie programowej. Zawężony zakres wymagań ma związek z koniecznością wprowadzenia edukacji zdalnej w polskim szkolnictwie. 

CKE przypominało nauczycielom, że nieuzasadnione jest wystawianie ocen cząstkowych z danego przedmiotu na podstawie wyniku otrzymanego z próbnego egzaminu ósmoklasisty. Testy próbne mają mieć jedynie charakter diagnostyczny oraz informacyjny.  

Próbne egzaminy dla ósmoklasistów w dobie pandemii  

Udział w testach próbnych dla ósmoklasistów mogą brać wyłącznie osoby zdrowe, nie przebywające na izolacji lub kwarantannie. Na terenie szkół obowiązuje nakaz noszenia maseczek, które zakrywają zarówno usta, jak i nos. Zasada ta dotyczy zarówno ósmoklasistów, jak i nauczycieli.

Wszystkie szkoły przeprowadzające egzaminy próbne otrzymały wytyczne sanitarne od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.  

Więcej o: