Dzień Świętego Patryka 2021. Co to za święto? Jak wyglądają obchody?

Dzień Świętego Patryka 2021 jest świętem, które każdego roku obchodzone jest w marcu. Za każdym razem przyjmuje ono bardzo radosną i zieloną formę. Jak wyglądają obchody i jak wygląda historia tego dnia? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Dzień Świętego Patryka, a inaczej Saint Patrick’s Day (ang.) lub Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig (irl.) jest narodowym religijnym świętem w Irlandii. Obchodzone jest 17 marca na cześć patrona tego kraju, czyli świętego Patryka.

Dzień Świętego Patryka 2021. Jaka jest jego historia?

Historia tego święta sięga 385 roku, kiedy to św. Patryk urodził się w Brytanii. Historia głosi, że w wieku 16 lat został on porwany, a następnie przewieziony do Irlandii, gdzie zajmował się wypasem owiec.

Zgodnie z legendą, w pewnym momencie św. Patryka natchnął Bóg, dzięki czemu po czterech latach pracy udało mu się uciec z wyspy. Ponadto miał też nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Podczas 40 lat swojej działalności dokonał wielu cudów. Zmarł 17 marca 461 roku i to właśnie dlatego ten dzień jest świętem dla Irlandczyków.

Zobacz wideo Ekipa "BrzydUli" świętowała urodziny Julii Kamińskiej na planie

Dzień Świętego Patryka 2021. Jak jest obchodzony?

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest wolny od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie. Nawiązuje ona do trawiastego krajobrazu i symbolizuje koniczynę przypisywaną właśnie św. Patrykowi. W wielu miastach organizowane są huczne imprezy, festyny i uliczne pochody.

Z uwagi na popularność kultury celtyckiej, święto obchodzone jest również między innymi w Polsce. Na przykład w Gdańsku na zielono oświetlana jest Kotwica czy też wiadukty przy Galerii Bałtyckiej i przy Stadionie Energa Gdańsk. W Stanach Zjednoczonych z kolei obchody tego święta sięgają 1737 roku - wówczas Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę.

Więcej o: