Dzień Świętego Patryka, a inaczej Saint Patrick’s Day (ang.) lub Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig (irl.) jest narodowym religijnym świętem w Irlandii. Obchodzone jest 17 marca na cześć patrona tego kraju, czyli świętego Patryka.
Historia tego święta sięga 385 roku, kiedy to św. Patryk urodził się w Brytanii. Historia głosi, że w wieku 16 lat został on porwany, a następnie przewieziony do Irlandii, gdzie zajmował się wypasem owiec.
Zgodnie z legendą, w pewnym momencie św. Patryka natchnął Bóg, dzięki czemu po czterech latach pracy udało mu się uciec z wyspy. Ponadto miał też nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Podczas 40 lat swojej działalności dokonał wielu cudów. Zmarł 17 marca 461 roku i to właśnie dlatego ten dzień jest świętem dla Irlandczyków.
W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest wolny od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie. Nawiązuje ona do trawiastego krajobrazu i symbolizuje koniczynę przypisywaną właśnie św. Patrykowi. W wielu miastach organizowane są huczne imprezy, festyny i uliczne pochody.
Z uwagi na popularność kultury celtyckiej, święto obchodzone jest również między innymi w Polsce. Na przykład w Gdańsku na zielono oświetlana jest Kotwica czy też wiadukty przy Galerii Bałtyckiej i przy Stadionie Energa Gdańsk. W Stanach Zjednoczonych z kolei obchody tego święta sięgają 1737 roku - wówczas Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę.