Niedziela Palmowa 2021. Kiedy? Co to za święto?

Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej. Już wkrótce będziemy obchodzić Niedzielę Palmową - święto, które przypada siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. To niezwykle ważne wydarzenie w życiu chrześcijan, upamiętnia wiernym uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed ukrzyżowaniem. Tego dnia święcimy w kościele palemki, w wielu miejscowościach odbywają się uroczyste procesje kościelne.

Niedziela Palmowa nazywana jest Niedzielą Męki Pańskiej. Każdego roku przypada innego dnia, gdyż jest to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim. Na pewno zawsze jest to szósta niedziela Wielkiego Postu, większość z nas pamięta, że przypada dokładnie siedem dni przed Wielkanocą. Tego dnia rozpoczyna się najważniejszy, a zarazem najbardziej uroczysty czas w roku liturgicznym jakim jest Wielki Tydzień. W 2021 roku Niedziela Palmowa wypadnie 28 marca.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

Zadecydował zwyczaj święcenia palm

Niedziela Palmowa wszystkim nam kojarzy się ze święceniem palemek, jest to bardzo charakterystyczny obrzęd, który znany był wiernym już w średniowieczu. Kościół wprowadził go w XI wieku, na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. O tym doniosłym wydarzeniu wspominają czterej Ewangeliści w Biblii. Jezusa witały tłumy ludzi, którzy rzucali palemki na drogę. Święcenie palemek tego dnia stało się tak powszechne, że od nich wzięła się nazwa święta Niedzieli Palmowej. 

Dawniej palemki wykonywano własnoręcznie, dzisiaj wolimy kupić sztuczną i kolorową

Jeszcze pod koniec dwudziestego wieku nasi rodzice czy dziadkowie zanosili do kościoła własnoręcznie zrobione palemki. Wykonywali je najczęściej z trzciny lub gałązek wierzby, bukszpanu, suszonych kwiatów lub traw. Niektórzy dodawali także zioła. Ale w zależności od regionu naszego kraju znacznie różnią się od siebie wyglądem - wiele z nich nawiązywało do lokalnych tradycji. Dzisiaj większość z nas decyduje się na kupno palemki, dominują sztuczne i kolorowe, które najbardziej upodobały sobie dzieci

Niewielu z nas wie, że palemki, które wkrótce zaniesiemy w Niedzielę Palmową do kościoła różnią się od tych, którymi przed dwoma tysiącami lat witano Jezusa przybywającego do Jerozolimy. Ma to związek z dawnymi wierzeniami naszych przodków. Wierzyli oni, że poprzez pewne działania można pomóc ziemi ożyć, aby wydała nowe plony. Nadchodzące zmiany miała symbolizować zielona gałąź. I tak jest do dzisiaj, gdyż zgodnie z tradycją to właśnie palemka jest symbolem odradzającego się życia.

Papież Jan Paweł II zdecydował, że w Niedzielę Męki Pańskiej będziemy obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Nowa tradycja została zapoczątkowana w 1986 roku.

Więcej o: