Mimo toczących się jeszcze niedawno dyskusji na temat zmiany czasu w Unii Europejskiej, wciąż musimy przestawiać zegarki dwa razy do roku. Przechodzimy wtedy z czasu zimowego na letni i odwrotnie. To oznacza, że od końca marca doba będzie coraz dłuższa.
28 marca 2021 przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - następuje zmiana na czas letni, czyli środkowoeuropejski - CEST (Central European Summer Time). Nowy czas będzie obowiązywać do października 2021 r.
Zmiana czasu na letni oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. Jednak samo przestawienie zegarków odpowiednio wpłynie na wydłużenie naszego dnia. Słońce będzie wschodzić później, ale również i później zachodzić, przez co dzień będzie wydawać się dłuższy. Co to oznacza? W dniu 16 marca 2021 r. wschód słońca miał miejsce o 5.51, zachód zaś będzie o 17.39. Po zmianie czasu 28 marca wschód będzie o 6:23, zachód zaś dopiero o 19:00.
Od 1977 r. w Polsce nieprzerwanie przestawiamy zegarki na czas letni i zimowy. Od pewnego czasu trwają rozmowy odnośnie wprowadzenia w Polsce nakazu obowiązywania jednego czasu letniego przez cały rok. W 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy na ten temat. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie wymaga zmiany w dyrektywie Unii Europejskiej. Oznacza to, że wciąż musimy przestawiać zegarki dwa razy do roku.