Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zostało już zaledwie kilka dni kalendarzowej zimy. Zobacz, kiedy zacznie się astronomiczna oraz kalendarzowa wiosna. Wbrew pozorom to nie jest to samo.
Kalendarzowa wiosna zawsze rozpoczyna się 21 marca. Tego dnia obchodzimy także dzień wagarowicza - nieformalne święto, w którym uczniowie nie przychodzą do szkoły lub w wychodzą ze szkoły w trakcie zajęć. Młodsi uczniowie i przedszkolaki 21 marca często chodzą topić marzannę, aby przegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosnę.
W tym roku astronomiczna wiosna rozpocznie się w sobotę 20 marca. Dzień ten jest ruchomy i zależy od okładu Słońca. Tego dnia Słońce przechodzi przez punkt Barana, jest to jeden z dwóch punktów, w których przecina się ekliptyka i równik niebieski. Kiedy to następuje, mamy do czynienia z równonocą wiosenną. Wtedy przez następne pół roku Słońce oświetla mocnej półkulę północną. Podczas trwania astronomicznej wiosny dzień staje się coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego, czyli momentu maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W 2021 roku astronomiczna wiosna skończy się 21 czerwca.
Wiosna meteorologiczna zaczęła się już kilka dni temu - 1 marca. Na przyjście wiosny fenologicznej jeszcze czekamy - jest ona wyznaczana przez kwitnienie niektórych gatunków roślin i wskazuje na początek budzenia się przyrody do życia. Istnieje jeszcze określenie wiosny termicznej, która zaczyna się, kiedy średnia temperatura dobowa waha się od 5 do 15 stopni Celsjusza przez co najmniej pięć dni.