Wiosna astronomiczna i kalendarzowa coraz bliżej. Kiedy przyjdzie do Polski? [Data]

Astronomiczna wiosna 2021 rozpocznie się już niedługo, ale to nie to samo co kalendarzowa wiosna. Sprawdź, czym jest fenologiczna i termiczna wiosna oraz kiedy nadejdzie.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zostało już zaledwie kilka dni kalendarzowej zimy. Zobacz, kiedy zacznie się astronomiczna oraz kalendarzowa wiosna. Wbrew pozorom to nie jest to samo.

Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę

Ile czasu zostało do kalendarzowej wiosny?

Kalendarzowa wiosna zawsze rozpoczyna się 21 marca. Tego dnia obchodzimy także dzień wagarowicza - nieformalne święto, w którym uczniowie nie przychodzą do szkoły lub w wychodzą ze szkoły w trakcie zajęć. Młodsi uczniowie i przedszkolaki 21 marca często chodzą topić marzannę, aby przegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosnę.

Zobacz wideo Małe kaczuszki z rodzicami wróciły do naturalnego środowiska

Kiedy zacznie się astronomiczna wiosna?

W tym roku astronomiczna wiosna rozpocznie się w sobotę 20 marca. Dzień ten jest ruchomy i zależy od okładu Słońca. Tego dnia Słońce przechodzi przez punkt Barana, jest to jeden z dwóch punktów, w których przecina się ekliptyka i równik niebieski. Kiedy to następuje, mamy do czynienia z równonocą wiosenną. Wtedy przez następne pół roku Słońce oświetla mocnej półkulę północną. Podczas trwania astronomicznej wiosny dzień staje się coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego, czyli momentu maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W 2021 roku astronomiczna wiosna skończy się 21 czerwca. 

Zmiana czasu 2021Zmiana czasu 2021. Kiedy musimy przestawić zegarki?

Wiosna meteorologiczna, fenologiczna i termiczna

Wiosna meteorologiczna zaczęła się już kilka dni temu - 1 marca. Na przyjście wiosny fenologicznej jeszcze czekamy - jest ona wyznaczana przez kwitnienie niektórych gatunków roślin i wskazuje na początek budzenia się przyrody do życia. Istnieje jeszcze określenie wiosny termicznej, która zaczyna się, kiedy średnia temperatura dobowa waha się od 5 do 15 stopni Celsjusza przez co najmniej pięć dni.

Więcej o: