Prima Aprilis. Czym jest to święto? Kiedy wypada i jak je obchodzimy?

Każdego roku w Polsce obchodzimy Prima Aprilis. Święto to wypada zawsze w tym samym terminie. Co oznacza Prima Aprilis i kiedy obchodzimy to święto?
Zobacz wideo Prezydent wkręcony przez Rosjan. "To nie jest powód do śmiechu"

W języku łacińskim, słowa "Prima Aprilis" oznaczają po prostu "pierwszy kwietnia". Możemy zatem szybko wywnioskować, że Prima Aprilis obchodzimy 1 kwietnia.

Prima Aprilis - na czym polega to święto?

Prima Aprilis to tradycja polegająca na robieniu żartów, kawałów i celowym wprowadzaniu w błąd innych osób. 1 kwietnia również w mediach możemy przeczytać żartobliwe informacje, które, jak się później okazuje, nie są prawdziwe. Warto dodać, że jest to święto międzynarodowe, jednak w innych krajach przyjęło inne nazwy.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Głupców (April Fools’ Day lub All Fools’ Day), a w Rosji - Dzień Śmiechu. Szkocja określa to święto mianem Polowania na Głupca, a w Portugalii jest to po prostu Dzień Kłamstwa. Mimo różnic w nazewnictwie święto obchodzone jest w taki sam sposób, jak w Polsce.

Prima Aprilis - skąd się wzięło?

Przypuszcza się, że Prima Aprilis, czyli międzynarodowy dzień robienia żartów, ma związek z rzymskim zwyczajem Cerialii, który obchodzono na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Jedna z legend głosi, że bogini poszukiwała swojej porwanej córki, lecz została wyprowadzona w pole. Tymczasem Grecy wiążą historię Prima Aprilis z mitem o Demeter i Persefonie.

Prima Aprilis dotarł do Polski z Europy Zachodniej w XVI wieku, a od XVII wieku, święto obchodzone jest w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj. Święto robienia sobie żartów zyskało na znaczeniu do tego stopnia, że na dokumentach dotyczących bardzo ważnych historycznych wydarzeń starano się unikać podawania daty 1 kwietnia. Doskonałym przykładem jest sojusz antyturecki, który podpisano 1 kwietnia 1683 roku, lecz antydatowano go na 31 marca.

Więcej o: