Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Nie przegap terminu, już wkrótce nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. I od lat - dwa razy w roku - wraca to samo pytanie: W którą stronę przestawiamy zegarki? W tym roku dojdzie jeszcze jedno, wiele osób zastanawia się czy to już ostatni raz zmieniamy czas, jak chciał Parlament Europejski czy temat zegarowej rewolucji w całej Europie zatrzymał się w miejscu.

Dwa razy w roku zmieniamy czas, najpierw w marcu przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z kolei w październiku cofamy czas. Konieczność przestawienia zegarków dla wielu osób oznacza zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Od lat toczy się dyskusja pomiędzy zwolennikami, a przeciwnikami zmiany czasu. Zarówno jedni jak i drudzy mają ku temu liczne argumenty. - Będziemy godzinę krócej spać, wiele osób będzie miało problemy z "przestawieniem się" po zmianie - mówią przeciwnicy zmian. - Zmiana czasu wiąże się z dłuższymi dniami - przekonują zwolennicy. Dla wielu osób jest to największy i odczuwalny atut przestawiania zegarków. Podobne zmiany odczują mieszkańcy niemal w całej Europie.

Zmiana czasu. Europa mówi "STOP", ale zegarki jeszcze cofamy

Zmiana czasu wywołała też dyskusję w wielu europejskich krajach. Politycy i eksperci powtarzali, że nie ma ekonomicznych ani społecznych przesłanek, by przestawiać zegarki dwa razy w roku. Ich głos trafił na podatny grunt, w 2018 roku tematem zajęła się Unia Europejska. Przeprowadzono na wielką skalę konsultacje społeczne, z których wynikało, że zdecydowana większość (84 proc.) była przeciwna przestawianiu zegarów. Później tematem zajął się Parlament Europejski. W 2019 roku odbyło się głosowanie w tej sprawie, zaproponowano rezygnację z przestawiania zegarów pomiędzy czasem letnim, a zimowym.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej kraje chcące zachować czas letni, dokonałyby ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a kraje chcące zachować czas zimowy - standardowy - zmiany dokonałyby ostatniej niedzieli października 2021. Zegarowa rewolucja miała zakończyć się w tym roku, państwa członkowskie miały ustalić między sobą szczegóły zmian. Ale wszystko zmieniła pandemia koronawirusa, która w zeszłym roku dotarła do Europy. Walka z groźnym wirusem stała się najważniejszym tematem w większości państw. Czy europejskie kraje zaprzestaną zmiany czasu? Na razie temat ten odłożono w czasie. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Można spać spokojnie, czas przestawi się sam  

Obecnie obowiązuje w Polsce czas zimowy, niedługo przestawimy zegarki na czas letni, inaczej nazywany środkowoeuropejskim. Będzie on obowiązywać od marca do października 2021 roku. Kiedy zatem dokonamy zmiany? W naszym kraju przestawimy zegarki ostatnią niedzielę marca, w tym roku nastąpi to w nocy z 27 na 28 marca. O godzinie 2.00 powinniśmy przestawić wskazówki naszych zegarów na godzinę 3.00. Tyle teorii, w praktyce nie musimy tego robić, dzięki nowoczesnej technologii w większości urządzeń elektronicznych wszystko dokona się automatycznie. Wiele osób jednak odczuje zmianę. Tego dnia będziemy spać o godzinę krócej lub - jak mawiają niektórzy - obudzimy się godzinę później.

Pierwszy dzień wiosny 2021. Zdjęcie ilustracyjnePrzesilenie wiosenne 2021. Kiedy? Co to jest? Objawy?

Ponad stuletnia tradycja, ale zmiana utrudniająca życie milionom osób

Ze zmianą czasu mamy do czynienia już od ponad stu lat. Po raz pierwszy na taki ruch zdecydowali Niemcy podczas I wojny światowej. Ze względów ekonomicznych przestawili zegarki 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23.00 na godzinę 24.00. Później zdecydowano się jednak na przesunięcie wskazówek z godziny 2.00 na godzinę 3.00. Niemiecki pomysł szybko skopiowali Brytyjczycy. Polska po raz pierwszy zdecydowała się na przestawienie wskazówek zegarków w 1919 roku. Był to jednak jednorazowy ruch.  Później przeprowadzano zmiany czasu w latach 1945-1949 i 1957-1964. Od roku 1977 obowiązuje w naszym kraju do dzisiaj.

Więcej o: