Dzień Wagarowicza 2021. Kiedy wypada? Jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem?

Dzień Wagarowicza to jedno z ulubionych świąt uczniów. Tego dnia nauczyciele z przymrużeniem oka podchodzą do nauki, pozwalając na małe odstępstwo od codziennych obowiązków. Kiedy wypada święto wagarowiczów oraz jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Dzień Wagarowicza ma stałą datę. Każdego roku wypada w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, czyli 21 marca. W tym roku święto będzie miało miejsce w niedzielę, co oznacza, że uczniowie nie będą mieli możliwości "zerwania się" z lekcji. Niektórzy zapewne będą skłonni obchodzić go w piątek lub poniedziałek.

Jakie zwyczaje wiążą się z Dniem Wagarowicza?

Pierwszy dzień wiosny oraz Dzień Wagarowicza mają miejsce tego samego dnia nie bez powodu. Koniec zimy dla wielu z nas jest prawdziwym świętem. Każdy z niecierpliwością wyczekuje odejścia szaroburego otoczenia w zamian za pełną zieleni przyrodę, a przede wszystkim lepszą pogodę.

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Młodzi powiedzieli jakiej Polski by chcieli, a jaką Polskę urządzili im starsi

Opisywane święto jest dniem jedynie umownym, nie zostało zapisane w żadnej z ustaw. Wiedza o jego istnieniu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i wiele wskazuje na to, że nieprędko zostanie zapomniana. Jako że uczniowie tego dnia ochoczo uchylają się od obowiązków szkolnych, nauczyciele przestali ich karać, znajdując coraz to nowe sposoby na zachęcenie ich do pozostania w murach szkoły. Od jakiegoś czasu stał się to więc dzień kojarzony bardziej z zabawą aniżeli nauką.

Pogoda na Wielkanoc 2021. Czy w święta będziemy cieszyć się wiosną? (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Wielkanoc 2021. Czy w święta będziemy cieszyć się wiosną?

Co robi się w święto wagarowiczów? Pierwszy dzień wiosny i wypadające tego samego dnia święto wagarów to doskonały moment na to, by poszukać pierwszych oznak wiosny - pąków na drzewach i przebijających się z ziemi kwiatów. Od wieków praktykuje się również topienie kukły zwanej marzanną. To słowiańska bogini będąca symbolem odchodzącej zimy, zwiastunem nadchodzącej wiosny. Niektórzy kojarzą ją także z zapowiedzią dobrych plonów.  

Przed laty Dzień Wagarowicza kojarzył się z większą samowolą. W myśl znanego powiedzenia "zakazany owoc smakuje najlepiej", wiele osób chętnie decydowało się na typową ucieczkę ze szkoły. Z roku na rok tego dnia panuje coraz większe przyzwolenie na uchylenie się od

tych obowiązków, w związku z czym ucieczka nie stanowi dla uczniów tak dużego wyzwania i okazuje się nieco mniej atrakcyjna.

Wiosna - jak się do niej przygotowaćRównonoc wiosenna 2021 - kiedy występuje i co to jest? [DATA]

W tym roku święto nie zapowiada się najkorzystniej. Wypada bowiem w niedzielę, w dodatku z powodu panującej epidemii koronawirusa, uczniowie mają zdecydowanie mniej możliwości spędzenia tego dnia beztrosko ze znajomymi. Niewykluczone, że ich kreatywność przyniesie rozrywkę w postaci rozwiązań online. 

Więcej o: