Godzina dla Ziemi. Czym jest, kiedy wypada? Na czym polega akcja WWF?

Godzina dla Ziemi to akcja stworzona przez Wide Fund of Nature (WWF). We wcześniej wyznaczonym terminie miliony ludzi z całego świata gaszą światło na jedną godzinę, wyrażając w ten sposób troskę o przyszłość planety oraz środowiska naturalnego. Kiedy odbedzie się tegoroczna akcja?

Godzina dla Ziemi związana z zieloną polityką rokrocznie odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca od 2007 roku. Akcja po raz pierwszy odbyła się w Sydney w 2007 roku. Wzięło w niej wówczas udział 2,2 mln osób. Zaledwie rok później udział brało już 50 milionów osób z 370 miast na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Poznaniu oraz Warszawie.  

Z kolei w 2017 roku dokładnie o godz. 20.30 czasu lokalnego najbardziej słynne budowle na świecie, jak piramidy w Gizie, wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben w Londynie czy Opera w Sydney w Australii pogrążyły się w ciemności.

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Czym jest Godzina dla Ziemi organizowana przez WWF? Kiedy odbędzie się najbliższa akcja?  

Informacje dotyczące Godziny dla Ziemi wywołują szczególne zainteresowanie, zwłaszcza wśród osób, które chciałyby dołączyć do akcji. Zgodnie z tradycją będzie ona miała miejsce 27 marca, czyli w ostatnią sobotę miesiąca o godzinie 20.30.  

W podanym terminie miliony osób na całym świecie zgasi światło, czym da wyraz swojej trosce o dobro planety. Nie chodzi jednak o samo gaszenie światła, a wzbudzenie wśród ludzi potrzeby myślenia ekologicznego oraz refleksji na temat zmian klimatycznych.  

Jak wygląda akcja Godzina dla Ziemi organizowana przez WWF? Przez wyznaczonych 60 minut wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w akcji oraz biorą sobie do serca dobro planety, powinny zgasić światło, a także wszelkie urządzenia elektryczne. Wystarczy powstrzymać się między innymi od korzystania ze smartfonów, oglądania filmów czy słuchania muzyki przez zaledwie jedną godzinę.

Pamiętajmy, że troska o środowisko to nie tylko jednorazowe wzięcie udziału w akcji. Powinniśmy każdego dnia pamiętać o takich rzeczach jak segregacja śmieci, niewyrzucanie niedopałków w lesie czy rezygnowanie z foliowych opakowań itp. 

Na oficjalnej stronie internetowej inicjatywy istnieje również możliwość podpisania specjalnej petycji. Zostanie ona skierowana do premiera Mateusza Morawieckiego i dotyczyć będzie objęcia przywództwa przez Polskę na arenie międzynarodowej między innymi w związku z kwestią osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego czy zapewnienia zrównoważonego rybołówstwa.  

Więcej o: