Dr Wu Lien-teh, czyli malezyjski lekarz w Google Doodle. Kim był?

Dr Wu Lien-teh to malezyjski lekarz, który jest pionierem maseczki chirurgicznej oraz bohaterem grafiki Google Doodle z 10 marca 2021 roku. Dzięki jego zasługom w ciągu kilku miesięcy udało się zwalczyć rozprzestrzenianie się zaraźliwej dżumy płucnej. Co warto wiedzieć o słynnym lekarzu?

Dr Wu Lien-teh pojawił się na grafice Google Doddle 10 marca, ponieważ tego dnia przypada 142. rocznica jego urodzin. Znany lekarz w przeszłości walczył z wysoce rozprzestrzeniającym się wirusem. To pierwszy Malajczyk, który został nominowany do Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 1935 roku za walkę ze zwalczaniem dżumy płucnej.  

Malezyjski lekarz i twórca maseczki chirurgicznej w grafice Google Doodle 

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Wu Lien-teh, znany również jako Goh Lean Tuck czy Ng Leen Tuck urodził się 10 marca 1879 roku. Pochodził z rodziny chińskich imigrantów na Malajach (współczesna Malezji). Studiował na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie był pierwszym studentem pochodzenia chińskiego. Ukończył studia doktoranckie, a następnie pracował dla chińskiego rządu, był dyrektorem Army Medical College.

Epidemie w PolsceTak epidemie dręczyły Polaków przez stulecia

Doktor był aktywny zawodowo w latach 1903-1959. Zasłynął pracą nad plagą mandżurską, nad którą na polecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracował od 1910 roku. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok jednej z ofiar lekarzowi udało się ustalić, że dżuma rozprzestrzenia się drogą powietrzną.  

Stanowisko Akademii Medycznej w sprawie szczepień wśród medyków we Francji. 'Odmowa niedopuszczalna'. Zdjęcie ilustracyjne.Obowiązkowe szczepienia medyków we Francji? "Odmowa niedopuszczalna"

Na podstawie swoich badań opracował specjalne maseczki chirurgiczne. Były one stworzone z kilku warstw gazy, a także bawełny i służyły do filtrowania powietrza, a w następstwie ograniczenia rozprzestrzeniania się śmiercionośnego wirusa. Gérald Mesny, jeden z francuskich uczonych, miał odmówić noszenia maseczki. W konsekwencji zmarł kilka dni później z powodu zarażenia się dżumą.  

Wu to nie tylko prekursor maseczki chirurgicznej, ale również pomysłodawca kwarantanny czy dezynfekcji budynków. Dzięki wydanym przez niego zaleceniom, dżuma mandżurska została wyeliminowana w ciągu kilku miesięcy. Finalnie epidemia pochłonęła 60 tysięcy istnień.  

Lekarz został nominowany do Nagrody Nobla w 1935 roku. Miał praktykować medycynę aż do śmierci. Odszedł w wieku 80 lat z powodu udaru. W 1995 roku córka dr Wu Lien-teh opublikowała książkę na temat swojego ojca: "Wspomnienia dr Wu Lien-teha, wojownika zarazy".

Więcej o: