Dzień Mężczyzny to święto, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Tego dnia panie pamiętają o swoich najbliższych i obdarowują ich rozmaitymi upominkami oraz składają im serdeczne życzenia.
Święto Mężczyzn posiada datę na stałe przypisaną w kalendarzu. Oznacza to, że każdego roku wypada dokładnie tego samego dnia, czyli 10 marca, dwa dni po obchodzonym przez panie - Dniu Kobiet.
Dlaczego święto panów wypada akurat 10 marca? Jak się okazuje, data w żadnym stopniu nie jest kwestią przypadku. Tego dnia bowiem polski Kościół katolicki obchodzi nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to rzymscy legioniści, których skazano na śmierć z powodu odmowy wyrzeczenia się chrześcijaństwa. Miało to miejsce w 320 roku.
Dezorientacja spowodowana tym, kiedy właściwie wypada Dzień Mężczyzny w Polsce wynika z tego, że nieoficjalnie słyszy się o różnych datach. Niektórzy mogli spotkać się z przekonaniem pewnych osób, iż święto miałoby być obchodzone 4 kwietnia. W tym miesiącu w okresie PRL czasami urządzano imprezy z tej okazji.
Dzień Mężczyzny jest świętem dość młodym, którego tradycja rozpoczęła się 19 listopada 1999 roku. Stało się to w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdaniem Ingeborg Breines, która przemawiała w imieniu UNESCO miał być to symbol równowagi płci. W związku z tym wydarzeniem oficjalny Międzynarodowy Dzień Mężczyzny obchodzony jest 19 listopada przez państwa, które zdecydowały się przyjąć zaproszenia powyższych obchodów.
Znacznie popularniejszym świętem związanym z mężczyznami jest w Polsce Dzień Chłopaka, który niezmiennie wypada 30 września. Choć daty obu uroczystości dzieli nieco ponad pół roku, bardzo często są ze sobą mylone. Dzieje się tak, ponieważ wrześniowy Dzień Chłopaka jest znacznie bardziej rozpowszechniony w Polsce, z kolei popularność Dnia Mężczyzny nieustannie wzrasta.