Wielkanoc 2021. Kiedy wypada? Ile będzie dni wolnych od pracy?

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym, iż jest to święto ruchome, każdego roku pojawiają się pytania o to, kiedy dokładnie będziemy mieli możliwość spotkania się z bliskimi przy świątecznym stole i wspólnego celebrowania. Istotną kwestią jest także to, ilu dni wolnego od pracy możemy się spodziewać. Jak wygląda sytuacja w tym roku?

Wielkanoc 2021 już za niecały miesiąc. Jest to najważniejsze chrześcijańskie święto, do którego przygotowania rozpoczynają się wraz z początkiem Wielkiego Postu, którego datę wyznacza Środa Popielcowa. Ta miała miejsce 17 lutego.  

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? 

Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, kolejne dni poprzedzające święta wielkanocne to Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, stanowiące Triduum Paschalne. Następnie czeka nas Wielka Niedziela, a także Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym Poniedziałkiem albo Śmigusem-Dyngusem.  

Jajka na Wielkanoc. Zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2021. Kiedy wypada? Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

Święta wielkanocne są symbolem zmartwychwstania Chrystusa po męczeńskiej śmierci na krzyżu. To święto ruchome, które zazwyczaj wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2021 roku Wielkanoc wypada dokładnie 4 kwietnia. Oznacza to, że dni wolne od pracy to 4 kwietnia, czyli Niedziela Wielkanocna oraz 5 kwietnia - Lany Poniedziałek. 

Wielkanoc 2021 z obostrzeniami? Czy komunie zostaną przesunięte na lato?Wielkanoc 2021 z obostrzeniami? Czy komunie zostaną przesunięte na lato?

Kalendarz świąt wielkanocnych:

  • 28 marca - Niedziela Palmowa, tego dnia katolicy zbierają się w świątyniach, by poświęcić palmy, będące symbolem liści palmowych, którymi tłum powitał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. 
  • 1 kwietnia – Wielki Czwartek, obchodzony w celu upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy.
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.
  • 3 kwietnia – Wielka Sobota, dzień, w którym wybieramy się do kościoła w celu poświęcenia pokarmów.
  • 4 kwietnia – Niedziela Wielkanocna, dzień ustawowo wolny od pracy. Rozpoczęciem Niedzieli Wielkanocnej jest msza rezurekcyjna odbywająca się we wczesnych godzinach porannych.
  • 5 kwietnia – Lany Poniedziałek, to także dzień, który ustawowo wolny jest od pracy. Jego tradycja wiąże się z oblewaniem wodą.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa prawdopodobnie czekają nas skromne święta w małym, rodzinnym gronie. Rządzący nie wydali w tej sprawie jeszcze jednoznacznej decyzji. Jest ona uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju, która obserwowana jest na bieżąco. 

Więcej o: