Wielkanoc 2021. Kiedy wypada? Ile będzie dni wolnych od pracy?

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym, iż jest to święto ruchome, każdego roku pojawiają się pytania o to, kiedy dokładnie będziemy mieli możliwość spotkania się z bliskimi przy świątecznym stole i wspólnego celebrowania. Istotną kwestią jest także to, ilu dni wolnego od pracy możemy się spodziewać. Jak wygląda sytuacja w tym roku?

Wielkanoc 2021 już za niecały miesiąc. Jest to najważniejsze chrześcijańskie święto, do którego przygotowania rozpoczynają się wraz z początkiem Wielkiego Postu, którego datę wyznacza Środa Popielcowa. Ta miała miejsce 17 lutego.  

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? 

Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, kolejne dni poprzedzające święta wielkanocne to Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, stanowiące Triduum Paschalne. Następnie czeka nas Wielka Niedziela, a także Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym Poniedziałkiem albo Śmigusem-Dyngusem.  

Święta wielkanocne są symbolem zmartwychwstania Chrystusa po męczeńskiej śmierci na krzyżu. To święto ruchome, które zazwyczaj wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2021 roku Wielkanoc wypada dokładnie 4 kwietnia. Oznacza to, że dni wolne od pracy to 4 kwietnia, czyli Niedziela Wielkanocna oraz 5 kwietnia - Lany Poniedziałek. 

Kalendarz świąt wielkanocnych:

  • 28 marca - Niedziela Palmowa, tego dnia katolicy zbierają się w świątyniach, by poświęcić palmy, będące symbolem liści palmowych, którymi tłum powitał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. 
  • 1 kwietnia – Wielki Czwartek, obchodzony w celu upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy.
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.
  • 3 kwietnia – Wielka Sobota, dzień, w którym wybieramy się do kościoła w celu poświęcenia pokarmów.
  • 4 kwietnia – Niedziela Wielkanocna, dzień ustawowo wolny od pracy. Rozpoczęciem Niedzieli Wielkanocnej jest msza rezurekcyjna odbywająca się we wczesnych godzinach porannych.
  • 5 kwietnia – Lany Poniedziałek, to także dzień, który ustawowo wolny jest od pracy. Jego tradycja wiąże się z oblewaniem wodą.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa prawdopodobnie czekają nas skromne święta w małym, rodzinnym gronie. Rządzący nie wydali w tej sprawie jeszcze jednoznacznej decyzji. Jest ona uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju, która obserwowana jest na bieżąco. 

Więcej o: