Od 1981 roku zmiana czasu z zimowego na letni następuje pod koniec marca. To oznacza, że wskazówki naszych zegarków przestawiamy po rozpoczęciu się kalendarzowej wiosny.
Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00, dzięki czemu dzień będzie dłuższy, ale będziemy spali o godzinę krócej. W przypadku zegarków ręcznych oraz zawieszanych na ścianę musimy samodzielnie przestawić wskazówki, natomiast nasze komputery i smartfony wprowadzają zmianę czasu automatycznie.
Z obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku wynika, że zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zmiana czasu na letni odbędzie się w niedzielę 28 marca.
W Unii Europejskiej od lat dyskutuje się nad zniesieniem zmiany czasu. W 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą ostatnia zmiana czasu miała nastąpić właśnie w 2021 roku. Jednak rozmowy w tej sprawie zostały wstrzymane, a zniesienie zmiany czasu w Polsce bez porozumienia z innymi państwami członkowskimi wydaje się być nierealne.
W 2019 roku, w sondażu przeprowadzonym przez CBOS na zlecenie MPiT, aż 79,2 proc. ankietowanych opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu. Przestawianie zegarków może zakłócić rytm dobowy i powodować między innymi problemy ze snem oraz wydajnością w pracy.
Natomiast konsultacje internetowe, które przeprowadzono w 2018 roku na terenie całej Unii Europejskiej, wykazały, że aż 84 proc. respondentów chce likwidacji zmiany czasu. Swoje zdanie na ten temat wyraziło 4,6 miliona mieszkańców z 28 państw członkowskich UE.