Zmiana czasu z zimowego na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Choć każdego roku musimy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni, wiele osób wciąż zapomina czy wskazówki należy przestawić o godzinę do przodu, czy do tyłu. Przypominamy, kiedy następuje zmiana czasu w 2021 roku.
Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Od 1981 roku zmiana czasu z zimowego na letni następuje pod koniec marca. To oznacza, że wskazówki naszych zegarków przestawiamy po rozpoczęciu się kalendarzowej wiosny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00, dzięki czemu dzień będzie dłuższy, ale będziemy spali o godzinę krócej. W przypadku zegarków ręcznych oraz zawieszanych na ścianę musimy samodzielnie przestawić wskazówki, natomiast nasze komputery i smartfony wprowadzają zmianę czasu automatycznie.

Kalendarz pyleń - co najbardziej uczula w marcu? Co pyli w marcu? Kalendarz pyleń dla alergików [LISTA]

Kiedy zmiana czasu na letni w 2021?

Z obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku wynika, że zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zmiana czasu na letni odbędzie się w niedzielę 28 marca.

Czy to już ostatnia zmiana czasu?

W Unii Europejskiej od lat dyskutuje się nad zniesieniem zmiany czasu. W 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą ostatnia zmiana czasu miała nastąpić właśnie w 2021 roku. Jednak rozmowy w tej sprawie zostały wstrzymane, a zniesienie zmiany czasu w Polsce bez porozumienia z innymi państwami członkowskimi wydaje się być nierealne.

Zmiana czasu Likwidacja zmiany czasu w 2021 roku? Ministerstwo Rozwoju odpowiada

W 2019 roku, w sondażu przeprowadzonym przez CBOS na zlecenie MPiT, aż 79,2 proc. ankietowanych opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu. Przestawianie zegarków może zakłócić rytm dobowy i powodować między innymi problemy ze snem oraz wydajnością w pracy.

Natomiast konsultacje internetowe, które przeprowadzono w 2018 roku na terenie całej Unii Europejskiej, wykazały, że aż 84 proc. respondentów chce likwidacji zmiany czasu. Swoje zdanie na ten temat wyraziło 4,6 miliona mieszkańców z 28 państw członkowskich UE.

Więcej o: