Szóstego dnia próbnych matur uczniowie zmierzą się z egzaminem rozszerzonym z matematyki. O ile poziom podstawowy z tego przedmiotu jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich maturzystów, o tyle na rozszerzenie decydują się jedynie chętni. Matury próbne odbywają się w tym roku stacjonarnie pomimo trwania w kraju epidemii koronawirusa, jednak nie są one obowiązkowe.
Egzamin maturalny, zarówno próbny, jak i oficjalny, z matematyki rozszerzonej trwa 180 minut i składa się z trzech grup zadań dotyczących bardziej złożonych problemów niż na poziomie podstawowym. Do pierwszej grupy zadań zaliczają się zadania zamknięte, które wymagają zaznaczenia jednej z czterech odpowiedzi. Każde pytanie warte jest jeden punkt. W drugiej grupie znajdują się zadania wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi z uzasadnienie, i można za nie uzyskać od zera do nawet czterech punktów.
Trzecia grupa zadań obejmuje natomiast zadania otwarte wymagające udzielenia złożonej odpowiedzi. Uczeń musi przedstawić swój tok rozumowania. Za poprawne rozwiązanie może otrzymać od 5 do nawet 7 punktów.
Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna matura z matematyki będzie natomiast przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Zakres materiału został więc ograniczony.
Na egzamin z matematyki uczeń musi przynieść z sobą przybory, które będą mu niezbędne do prawidłowego wykonania zadań, jednak nie mogą to być rzeczy zbędne. Do rzeczy potrzebnych na sali zaliczają się więc: długopisy i ołówki, linijka, kalkulator, cyrkiel. Dodatkowo na każdym z egzaminów maturzysta musi posiadać dowód osobisty i maseczkę - tę będzie mógł jednak zdjąć na czas trwania samego testu. Na salę nie wolno oczywiście wnosić sprzętów elektronicznych, a także podręczników czy zeszytów.
Po południu w środę przewidziane są także egzaminy z języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) oraz niemieckiego (także poziom rozszerzony i dwujęzyczny).