Próbne matury 2021. Egzamin z rozszerzonej matematyki. Czego można się spodziewać?

Próbne matury trwają w najlepsze. Po zmaganiach z egzaminami z obowiązkowego dla wszystkich uczniów języka polskiego, matematyki i obcego języka nowożytnego, a także z niektórych testów przewidzianych dla chętnych, przyszedł czas na rozszerzoną próbną maturę z matematyki. Egzamin rozpocznie się o 9:00 w środę 10 marca. Czego może spodziewać się młodzież?

Szóstego dnia próbnych matur uczniowie zmierzą się z egzaminem rozszerzonym z matematyki. O ile poziom podstawowy z tego przedmiotu jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich maturzystów, o tyle na rozszerzenie decydują się jedynie chętni. Matury próbne odbywają się w tym roku stacjonarnie pomimo trwania w kraju epidemii koronawirusa, jednak nie są one obowiązkowe.

Matura (Zdjęcie ilustracyjne) Matura próbna 2021. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? [HARMONOGRAM]

Matura rozszerzona z matematyki - jak wygląda

Egzamin maturalny, zarówno próbny, jak i oficjalny, z matematyki rozszerzonej trwa 180 minut i składa się z trzech grup zadań dotyczących bardziej złożonych problemów niż na poziomie podstawowym. Do pierwszej grupy zadań zaliczają się zadania zamknięte, które wymagają zaznaczenia jednej z czterech odpowiedzi. Każde pytanie warte jest jeden punkt. W drugiej grupie znajdują się zadania wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi z uzasadnienie, i można za nie uzyskać od zera do nawet czterech punktów.

Trzecia grupa zadań obejmuje natomiast zadania otwarte wymagające udzielenia złożonej odpowiedzi. Uczeń musi przedstawić swój tok rozumowania. Za poprawne rozwiązanie może otrzymać od 5 do nawet 7 punktów.

Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna matura z matematyki będzie natomiast przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Zakres materiału został więc ograniczony. 

Zobacz wideo Wiadomości. Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Próbna matura z matematyki 2021. Co można zabrać na salę?

Na egzamin z matematyki uczeń musi przynieść z sobą przybory, które będą mu niezbędne do prawidłowego wykonania zadań, jednak nie mogą to być rzeczy zbędne. Do rzeczy potrzebnych na sali zaliczają się więc: długopisy i ołówki, linijka, kalkulator, cyrkiel. Dodatkowo na każdym z egzaminów maturzysta musi posiadać dowód osobisty i maseczkę - tę będzie mógł jednak zdjąć na czas trwania samego testu. Na salę nie wolno oczywiście wnosić sprzętów elektronicznych, a także podręczników czy zeszytów.

Po południu w środę przewidziane są także egzaminy z języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) oraz niemieckiego (także poziom rozszerzony i dwujęzyczny). 

Matura (Zdjęcie ilustracyjne) Matura próbna 2021. 9 marca język polski rozszerzony i języki obce

Więcej o: