Równonoc wiosenna 2021 - kiedy występuje i co to jest? [DATA]

Czas pożegnać zimę i przywitać wiosnę - nadchodzi równonoc wiosenna. Zjawisko to wyznacza bowiem nadejście astronomicznej wiosny. Czym właściwie jest równonoc wiosenna i kiedy wystąpi w 2021 roku?
Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Wiosna to uwielbiana przez wielu pora roku. Jej nadejście wiąże się nie tylko z wyższymi temperaturami na zewnątrz oraz dłuższym dniem i krótszą nocą, ale też z opadami deszczu i pierwszymi wiosennymi burzami. Jest to czas, w którym raczej nie ulepimy bałwana, ale za to chętniej będziemy uprawiać sport na zewnątrz.
Gdy mówimy o nadejściu wiosny, zwykle mamy na myśli wiosnę kalendarzową. Tak naprawdę nie jest ona tym samym co wiosna astronomiczna, choć przypadają mniej więcej w tym samym czasie. Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 21 marca, natomiast wiosnę astronomiczną zapowiada równonoc wiosenna.

Kiedy przyjdzie wiosna?Kiedy przyjdzie wiosna? A może od razu lato? Idzie uderzenie ciepła

Na półkuli północnej będziemy mieć równonoc wiosenną. A co z półkulą południową?

Wystąpienie równonocy wiosennej oznacza, że na półkuli północnej dzień i noc trwają po 12 godzin. W kolejnych dniach, dni będą coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. To oznacza, że nadejście astronomicznej wiosny jest zależne od wędrówki Słońca po ekliptyce.

Każdego roku, równonoc wiosenna przypada w dniach 20-21 marca. Oczywiście dotyczy to półkuli północnej, ponieważ w tym samym czasie, na półkuli południowej wystąpi równonoc jesienna – noce będą stawały się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze.

Atak zimy w Bydgoszczy, zdjęcie z 19 stycznia 2021 r.Fizyk atmosfery prognozuje atak zimy w Polsce. "Nie odkładać zimowych ubrań"

Kiedy wystąpi równonoc wiosenna w 2021 roku?

Równonoc wiosenna, która zapoczątkuje nadejście astronomicznej wiosny rozpocznie się 20 marca o godzinie 10:37. Od tego momentu, biegun północny będzie bliżej Słońca, co przełoży się nie tylko na wyższe temperatury, ale też na częstsze opady deszczu i wahania ciśnienia atmosferycznego. Nadejście wiosny będzie szczególnie uciążliwe dla meteopatów, którzy są wrażliwi na zmiany pogody.
Równonoc wiosenna trwa do chwili przesilenia letniego, które w 2021 roku wystąpi 20 czerwca o godzinie 23:44. Przesilenie letnie, czyli moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca oznacza nadejście astronomicznego lata.

Więcej o: