Równonoc wiosenna 2021. Kiedy i co to jest? [DATA]

Równonoc wiosenna zbliża się wielkimi krokami. Równonoc nazywana inaczej przesileniem wiosennym decyduje o zmianie jednej z pór roku. Każdego roku wyznacza ona pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Sprawdź, kiedy wypada data równonocy wiosennej w 2021 roku.

Już za kilka dni oficjalnie pożegnamy zimę i przywitamy wiosnę. Tęsknimy za ciepłymi dniami i zielenią, doskonale pamiętamy jak sroga zima dała nam się w tym roku we znaki. Każdego dnia wyglądamy niecierpliwie doszukując się najmniejszych oznak zmian w przyrodzie, z utęsknieniem wyczekujemy nadejścia nowej pory roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, kiedy oficjalnie rozpoczyna się wiosna.

Astronomicznej wiosny nie wyznacza kalendarz, ale wędrówka słońca po ekliptyce, czyli wielkim kole na sferze niebieskiej, wzdłuż którego obserwuje się roczny ruch Słońca. Według astronomów wiosna przychodzi w dniu tzw. równonocy wiosennej czyli wtedy, gdy dzień zrównuje się z nocą i trwają dokładnie tyle samo czasu, czyli po 12 godzin, a słońce pada tego dnia prostopadle na równik. Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w marcu.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu

Na północy jest równonoc wiosenna, na południu jesienna

Równonoc wiosenna na półkuli północnej występuje najczęściej w dniach 20-21 marca, z małymi przesunięciami czasowymi. W tym roku przesilenie wiosenne wypada w sobotę 20 marca. To właśnie w tym terminie w Polsce rozpocznie się początek wiosny. Będzie to także początek okresu w roku, kiedy noc zacznie robić się krótsza, a dzień dłuższy. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja po drugiej stronie globu. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce 22-23 września (równonoc wrześniowa). W chwili gdy na jednej półkuli będzie zachodzić zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.

Dłuższe dni, ale może być gorsze samopoczucie

Wystarczy spojrzeć do kalendarza, z jego kartek wynika, że w pierwszy dzień astronomicznej wiosny słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o godzinie 17.48. Ten dzień będzie trwał dokładnie 12 godzin i 10 minut i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 37 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 27 minut. Ale to nie wszystko.

Od tej chwili północna część Ziemi przez pół roku będzie znajdowała się bliżej Słońca, a temperatura będzie wyższa. Nadchodzące zmiany warunków atmosferycznych w tym wilgotność powietrza czy wahania ciśnienia mogą dać się we znaki niektórym z nas. Szczególnie odczują to meteopaci, ale nie tylko. Przewlekłe zmęczenie, obniżona odporność i zły humor może dopaść każdego.

Data równonocy wiosennej, a dokładniej początek wiosny 2021 to także dzień, w którym obchodzone są różne święta. Równonoc marcowa 2021 pokrywa się m.in. z Międzynarodowym Dniem Astrologii, Światowym Dniem Zespołu Downa, Międzynarodowym Dniem Planetariów czy Światowym Dniem Poezji.

Więcej o: