Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku? Zegarki przestawimy już niedługo

W Unii Europejskiej już od kilku lat mówi się o odejściu od zmiany czasu. Ostatni raz mieliśmy to robić w marcu 2021 roku, jednak wiadomo już, że na razie projekt został wstrzymany, a zegarki wciąż będzie trzeba przestawiać. Przypominamy, kiedy zmienia się czas z zimowego na letni.

Już niedługo trzeba będzie przestawić zegarki. Zmienimy czas na letni, a to oznacza, że dzień będzie dłuższy, ale za to będziemy spać o godzinę krócej. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Kiedy zmiana czasu na letni?

Zgodnie z obowiązującą bezterminowo dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku zmiana na czas letni następuje w ostatnią niedzielę marca, a zmiana na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. W 2021 roku zegarki będziemy przestawiać w niedzielę 28 marca. Przesuniemy wskazówki z godz. 2 na 3 i tym samym przejdziemy na czas letni.

Adam Niedzielski Nowe zalecenia ws. odstępów między dawkami szczepionek. Jest komunikat MZ

Koniec zmiany czasu miał nastąpić w 2021 roku

Od lat trwają dyskusje na temat odejścia od zmiany czasu. W 2018 roku na terenie Unii Europejskiej przeprowadzono konsultacje internetowe poświęcone temu zagadnieniu. Zdanie na ten temat wyraziło 4,6 mln respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich UE. 84 proc. z nich opowiedziało się za zlikwidowaniem zmiany czasu.  76 proc. ankietowanych stwierdziło, że taka zmiana jest doświadczeniem bardzo negatywnym lub negatywnym, pojawiają się kłopoty ze snem, a organizm długo przyzwyczaja się do nowego trybu.

Według pierwotnych założeń koniec zmiany czasu miał nastąpić w 2021 roku. Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, poinformowała jednak, że obecnie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy projektu. Pomysł odsunięto na dalszy plan, między innymi ze względu na sytuację epidemiologiczną i poważniejsze sprawy wymagające interwencji.

Grenlandia to w zdecydowanej większości bezludne przestrzenie pełne lodu, skał i surowego klimatu Grenlandia jakiej nie znacie. Przez Chiny i kopalnie jest kryzys

Więcej o: