Wielkanoc 2021. Kiedy wypada? Data? Kalendarz wielkanocny

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie w całym roku liturgicznym. Ma ono upamiętniać misterium paschalne Jezusa Chrystusa: Jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. Data tego święta jest ruchoma - Wielkanoc wypada zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który pokonał śmierć, dając wszystkich ludziom nadzieję życia wiecznego. Obchody świętowania rozciągają się na tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od wieczornej mszy w Wielki Czwartek, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Ponad 40 dni przygotowań

Najważniejsze chrześcijańskie święto poprzedzone jest Wielkim Postem, podczas którego osoby wierzące powinny wyciszyć się, powstrzymywać się od udziału w zabawach oraz przygotować na powtórne przyjście Boga. Wielki Post zaczyna się on w Środę Popielcową, która w tym roku wypadła 17 lutego, a skończy w Wielką Sobotę, czyli po 40 dniach. Święta Wielkanocne są dla wiernych radosne, bo zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Termin Wielkanocy związany jest w cyklem Księżyca. Święto wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. A to oznacza, że może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Ma to ogromne znaczenie dla całego kalendarza liturgicznego w Kościele. Dlatego termin Zmartwychwstania Pańskiego ustawia także wiele innych świąt w roku m.in. Popielec, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało. W tym roku roku katolicy świętują Wielkanoc 4 kwietnia, a wierni tradycji wschodniej tydzień później – 11 kwietnia.

Wielkanoc w domu, ale majówka w restauracji? Niedzielski o obostrzeniachWielkanoc w domu, ale już majówka w restauracji? Minister Niedzielski o obostrzeniach

Tuż przed Wielkanocą obchodzimy tzw. Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Wierni przynoszą do kościoła palmy lub gałązki, będące symbolem odradzającego się życia.

Wielki Czwartek - Pierwszy dzień Triduum Paschalnego, dzień, w którym uobecnia się Ostatnią Wieczerzę, upamiętnia się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Wielki Piątek - dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się mszy świętych. Zamiast tego obchodzi się Liturgię Męki Pańskiej - w ciszy, bez oprawy muzycznej, w atmosferze smutku i wyciszenia

Wielka Sobota - tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek, również nie odprawia się mszy świętych. Wierni przynoszą do kościoła pokarmy w koszyczkach, które zostają poświęcone i zjedzone w Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny. Tradycyjnie w Wielką Sobotę adoruje się także Najświętszy Sakrament

Wielkanoc a pandemia

Do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze kilka tygodni, ze względu na pandemię koronawirusa nie wiadomo jak będziemy obchodzić najważniejsze chrześcijańskie święto. W zeszłym roku wprowadzonych było wiele ograniczeń. Internetowe msze i wirtualne śniadanie wielkanocne sprawiły, że zeszłoroczne święta wyglądały w wielu polskich domach inaczej niż w poprzednich latach. Zarówno księża jak i wierni musieli zachować szczególną ostrożność, a w nabożeństwach mogło uczestniczyć do pięciu osób.

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

W Wielki Czwartek, msze Wieczerzy Pańskiej były sprawowane z obostrzeniami, np. nie przygotowywano ołtarza adoracji, czyli tzw. ciemnicy oraz omijany był obrzęd obmycia nóg. W Wielki Piątek w wielu kościołach zrezygnowano z budowy okazałego Grobu Pańskiego, a wiernych zachęcano do adoracji krzyża w swoich domach.

W Wielką Sobotę nie wolno było organizować święcenia pokarmów w kościołach. Wierni odczytywali tekst błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W Niedzielę Zmartwychwstania nie odbywały się procesje rezurekcyjne, błogosławieństwa wody i pokropienia nią. W tzw. nieszporach chrzcielnych nie było procesji do chrzcielnicy i pokropienia. Z powodu obostrzeń sobotnie i niedzielne nabożeństwa były transmitowane na żywo na stronach parafii na Facebooku lub kanale YouTube.

W 2021 roku święta wielkanocne będą wypadać w następujące dni:

17 lutego - Środa Popielcowa

28 marca - Niedziela Palmowa

1 kwietnia - Wielki Czwartek

2 kwietnia - Wielki Piątek

3 kwietnia - Wielka Sobota

4 kwietnia - Wielkanoc (dzień wolny)

5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (dzień wolny)

Więcej o: