Kiedy wypada długi weekend majowy? Kiedy majówka? [DATA, DNI WOLNE]

Majówka 2021 zbliża się wielkimi krokami. Dla milionów Polaków to najlepszy długi weekend w ciągu roku, dni o specialnym przeznaczeniu, które każdego roku zaznaczamy w kalendarzu. Jedni świętują spędzając wolne dni w domowym zaciszu, drudzy stawiają na relaks i wyjeżdżają na działki za miasto, a jeszcze inni wypoczywają w populrnych kurortach. Warto już dzisiaj zaplanować sobie majówkę, zarezerwować urlop, aby mieć jak najwięcej dni wolych.

Najpierw wspólnie planujemy, później wybieramy miejsce wypoczynku. Następnie szukamy noclegów w hotelach, pensjonatach, domkach letniskowych czy apartamentach na wynajem. Gdy już załatwimy formalności na naszych twarzach pojawia się nieopisana radość. Możemy godzinami rozmawiać jak będzie wyglądał nasz długi majowy weekend. Wkrótce będzie ku temu najlepsza okazja. 

Majówka 2021 to doskonała okazja do rozpoczęcia sezonu wiosenno-letniego i spędzenia kilku dni z dala od domu. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii, kiedy chcemy chociaż na chwilę uciec od zamkniętej, ograniczonej codzienności. Chcemy wyruszyć w Polskę, żeby odpocząć, a przy okazji zobaczyć i poznać piękne miejsca.

Święto w sobotę, dostaniemy jeden dzień dodatkowego urlopu

Kiedy wypada długi weekend majowy? Zaglądamy do kalendarza, sprawdzamy jak najlepiej zaplanować urlop, żeby mieć jak najwięcej dni wolnych. W tym roku Majówka tradycyjnie rozpocznie się 1 maja, kiedy to wypada Święto Pracy. To ustawowo dzień wolny od pracy. U wielu osób może pojawić się pierwsze rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że długi weekend majowy w tym roku będzie bardzo ubogi, bo 1 maja wypada w sobotę. 

Polacy planują weekend majowy. Karpacz przegonił ZakopaneDokąd Polacy chcą jechać na majówkę? Rządzą polskie góry, ale wcale nie Zakopane

Zostaje nam jeszcze 2 maja, który w tym roku przypada w niedzielę. Tego dnia wypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei w poniedziałek wypada Święto Konstytucji 3 maja, które również jest dniem wolnym od pracy. Trzy dni wyglądają bardzo skromnie w porównaniu do lat poprzednich. Ale nie ma powodów do zmartwień, możemy skorzystać z dodatkowej rekompensaty.

Wielkanoc w domu, ale majówka w restauracji? Niedzielski o obostrzeniachWielkanoc w domu, ale już majówka w restauracji? Minister Niedzielski o obostrzeniach

Trzy dni urlopu, a dziewięć dni wolnego

Zgodnie z prawem święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w sobotę, zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. Wielu pracodawców już poinformowało pracowników, że dniem wolnym w zamian za sobotnie święto 1 maja, będzie dzień 4 maja we wtorek, gdyż w poniedziałek wypada Święto Konstytucji 3 maja, które również jest dniem wolnym od pracy. Formalnie zamiast trzech dni weekendu, będą cztery. Teraz wystarczy zaplanować trzydniowy urlop w dniach 5-7 maja, aby móc cieszyć się z dziewięciodniowej majówki.

Weekend majowy w cieniu pandemii

Jedno jest pewne, tegoroczna majówka pod wieloma względami będzie inna. Epidemia koronawirusa trwa w najlepsze, nałożone przez rząd restrykcje wciąż obowiązują, a turystyka powoli odradza się po ostatnich nerwowych miesiącach. Nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja za miesiąc czy dwa, ale wiele osób nie wyobraża sobie, by nie móc skorzystać z majowego wypoczynku. Wiele zależy też od nas samych. Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich obostrzeń to majówka wcale nie musi więc okazać się taka zła.

Zobacz wideo Specjalnie na majówkę: ciekawe (i wciągające) gry mobilne

Trudno się dziwić, że Polacy już teraz planują wyjazdy na długi weekend. Ci bardziej zapobiegliwi kupili lub wynajęli kampery lub przyczepy kempingowe, by wypoczywać bezpiecznie i z dala od innych urlopowiczów. Bogatą ofertę przygotowali właściciele hoteli, którzy zapewniają przestrzeganie surowych zaleceń sanitarnych i bezpieczny wypoczynek dla gości. W wielu kurortach trwa prawdziwy rezerwacyjny boom na majówkę. Nikt nie chcemy, aby powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, kiedy to popularna majówka została po prostu "odwołana".

Więcej o: