Wielkanoc 2021 - kiedy wypadają święta wielkanocne? Czy rząd szykuje dodatkowe obostrzenia?

Wielkanoc w tym roku wypada na początek kwietnia. Wielką Niedzielę poprzedza Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Dzień po Wielkanocy katolicy świętują Poniedziałek Wielkanocny, nazywany również Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-Dyngusem.

Wielka Niedziela jest najważniejszym świętem w Kościele katolickim. Wielkanoc oraz Lany Poniedziałek to dni ustawowo wolne od pracy.

Jak wypada Wielkanoc w 2021 roku?

W tym roku Wielkanoc wypada 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek dzień później, 5 kwietnia. Zmartwychwstanie Pańskie poprzedza 40-dniowy post oraz triduum paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Przez trzy dni wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Święta Wielkanocne są ruchome i obchodzimy je zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Wielkanoc 2021. Kalendarz

  • 28 marca - Niedziela Palmowa
  • 1 kwietnia - Wielki Czwartek
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek
  • 3 kwietnia - Wielka Sobota
  • 4 kwietnia - Wielkanoc. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy
  • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny / Lany Poniedziałek - to dzień ustawowo wolny od pracy

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia "święta wielkanocne będą takie jak rok temu". To oznacza, że spędzimy je najprawdopodobniej tylko z najbliższą rodziną. Na razie jednak rząd nie chce deklarować wprowadzenia większych obostrzeń, argumentując, że wszystkie decyzje będą podejmowane na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej. - Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu - mówił w RMF FM Adam Niedzielski.

Tradycje Wielkanocne

Z Wielkanocą wiąże się wiele tradycji. W tym czasie wierni, szczególnie dzieci, tworzą palmy, które są święcone w Niedzielę Palmową. Maluje się również pisanki, które trafiają do koszyków wielkanocnych. W Polsce w czasie świąt na stołach pojawiają się takie potrawy jak żurek, barszcz biały, faszerowane jaja, kiełbasa, mazurek czy pascha.

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem
Więcej o: