Wielka Niedziela jest najważniejszym świętem w Kościele katolickim. Wielkanoc oraz Lany Poniedziałek to dni ustawowo wolne od pracy.
W tym roku Wielkanoc wypada 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek dzień później, 5 kwietnia. Zmartwychwstanie Pańskie poprzedza 40-dniowy post oraz triduum paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Przez trzy dni wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Święta Wielkanocne są ruchome i obchodzimy je zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia "święta wielkanocne będą takie jak rok temu". To oznacza, że spędzimy je najprawdopodobniej tylko z najbliższą rodziną. Na razie jednak rząd nie chce deklarować wprowadzenia większych obostrzeń, argumentując, że wszystkie decyzje będą podejmowane na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej. - Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu - mówił w RMF FM Adam Niedzielski.
Z Wielkanocą wiąże się wiele tradycji. W tym czasie wierni, szczególnie dzieci, tworzą palmy, które są święcone w Niedzielę Palmową. Maluje się również pisanki, które trafiają do koszyków wielkanocnych. W Polsce w czasie świąt na stołach pojawiają się takie potrawy jak żurek, barszcz biały, faszerowane jaja, kiełbasa, mazurek czy pascha.