Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy należy przestawić zegarki i po co to robimy?

Już niedługo, pod koniec marca, nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Przypominamy, kiedy dokładnie należy przesunąć wskazówki w zegarkach.

Wskazówki zegarów, jak co rok, będziemy przestawiać o jedną godzinę "do przodu" pod koniec marca. Zmieni się czas z zimowego na letni.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni. Kiedy trzeba przestawić zegarki?

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Najpierw na wiosnę w ostatni weekend marca, a drugi raz jesienią, w ostatni weekend października. Najbliższa zmiana czasu wypada już w nocy z 27 na 28 marca 2021 roku. Zmieni się wtedy czas z zimowego na letni, a zegarki należy przestawić z godziny 2:00 na 3:00. 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

 Po co przestawiamy zegarki i zmieniamy czas?

Jako pierwszy o zmianie czasu pisał w XVIII wieku Benjamin Franklin. Zaobserwował, że wiosną ludzie wstają późno, czyli po wschodzie słońca, a w godzinach wieczornych długo funkcjonują przy świetle świec.

Pierwszą zmianę czasu w Europie wprowadzono w Niemczech w 1916 roku, a w następnych latach również w wielu innych krajach. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70.

Jest wiele współczesnych badań dotyczących wpływu zmiany czasu na zużycie energii i korzyści płynących z przestawiania zegarków. Obecnie nie wszystkie kraje stosują tę zmianę, a jedyne 1/3 krajów zmienia czas dwa razy w roku. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w okresie międzywojennym, a od 1977 roku stosuje się ją nieprzerwanie, mimo, że w ostatnich latach w całej Unii trwała dyskusja o możliwości zniesienia zmian czasu. Rozmowy przerwała pandemia koronawirusa.

Więcej o: