Co pyli w marcu? Kalendarz pyleń dla alergików [LISTA]

Marzec nie jest przyjemnym miesiącem dla alergików. To właśnie wtedy wiele roślin rozpoczyna wzmożoną produkcję pyłków - jednego z najczęstszych alergenów. Co przede wszystkim uczula w marcu?
Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Wraz z nadejściem wiosny u wielu osób wzmagają się nieprzyjemne objawy: katar, kichanie, ale także swędzenie i łzawienie oczu czy nawet zapalenie spojówek. W cięższej postaci alergie wziewne mogą przeistoczyć się w astmę alergiczną, która pociąga za sobą duszności, kaszel i nieprzyjemny świszczący oddech. Które rośliny są więc w marcu najbardziej uciążliwe dla alergików?

Co pyli w marcu? Kalendarz przydatny dla wszystkich alergików

Olcha

W marcu dla alergików największe problemy sprawia zazwyczaj olcha i leszczyna. Objawy alergii pojawiają się nagle, ponieważ pylenie rozpoczyna się gwałtownie i w bardzo wysokim stężeniu. Alergia na olchę nierzadko jest także powodem tak zwanej alergii krzyżowej na inne alergeny - pyłki leszczyny, brzozy, buku, ale także te pokarmowe, jak jabłka, brzoskwinie czy orzechy laskowe. 

Leszczyna

W marcu także leszczyna osiąga wysokie stężenie pyłków w powietrzu. Co prawda zdarza się, że zakwita ona jeszcze w styczniu, jednak największe pylenie przypada zazwyczaj na przełom lutego i marca. Leszczyna to często spotykane drzewo, które rośnie w wielu parkach, przez co objawy alergii mogą być tym bardziej uciążliwe. W dodatku pyłki leszczyny także wykazują reakcję krzyżową z orzechami laskowymi, co poza standardowymi objawami alergii wziewnej może poskutkować także obrzękiem czy swędzeniem warg, gardła i podniebienia. 

!Szczepienia przeciw covid w LodziWiększość chorych na COVID-19 skarży się co najmniej na jeden problem

Cis

Cis to drzewo iglaste, które pyli dość krótko - średnio dwa tygodnie. W dodatku nie jest tak pospolite, jak dwa powyższe, więc nie stanowi zbyt dużego zagrożenia. Niestety w jego pyłkach znajduje się toksyna o nazwie taksyna, która może dodatkowo podrażniać błonę śluzową naszego nosa i gardła. 

Topola

Największe pylenie topoli przypada zazwyczaj na drugą połowę marca - to właśnie wtedy kwitną osobniki męskie, które charakteryzują się o wiele większą produkcją pyłków niż odmiany żeńskie. Drzewo to uczula jednak dość rzadko.

Wierzba

Od połowy marca kwitnienie zaczyna także wierzba, która, mimo że również nie jest zbyt częstym alergenem, to o tyle uciążliwym, że reakcja alergiczna pojawia się nie tylko w zetknięciu z baziami, ale także nierzadko i z miodami! W dodatku drzewo to często jest sadzone w parkach i ogrodach, przez co nietrudno się na nią natknąć. 

Jak walczyć z alergią?

Jeżeli sezonowo obserwujesz u siebie takie objawy, jak katar, kichanie czy swędzenie oczu, najlepiej skontaktuj się z lekarzem alergologiem. Ustali on, które pyłki uczulają Cię najmocniej, dzięki czemu łatwiej będzie kontrolować Ci sytuację i dobrać odpowiednie leki antyhistaminowe, które zniwelują nieprzyjemne objawy. 

E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia. Jak zarejestrować się na badania?E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia. Jak zarejestrować się na badania?

Więcej o: