Próbne matury 2021. Arkusz maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy)

Mimo trwającego zagrożenia epidemicznego 200 tysięcy polskich uczniów rozpoczęło właśnie zmagania z próbnymi egzaminami maturalnymi. Na pierwszy ogień zmierzyli się z językiem polskim.
Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

W środę 3 marca uczniowie ostatnich klas liceum i technikum przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego. Co znalazło się w arkuszu egzaminacyjnym z podstawowej części języka polskiego?

Próbna matura z polskiego 2021. Czego dotyczył egzamin?

Pierwsze egzaminy rozpoczęły się już o godzinie 9. Uczniowie pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trwał on 170 minut. W tym czasie uczniowie zmierzyli się z dwunastoma zadaniami z analizy tekstu, znajomością lektur, gramatyki i wypracowaniem. 

Na tegorocznej próbnej maturze znalazł się tekst Walerego Pisarka "Sztuka słuchania" oraz "Mickiewiczem inspirowane" Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej. Na ich podstawie uczniowie musieli wykazać się znajomością czytania ze zrozumieniem i prawidłowego wysnuwania wniosków. Część druga egzaminu skupiała się na wypracowaniu, które dotyczyć mogło jednego z trzech tematów:

  • wpływu wyborów człowieka na jego życie na podstawie "Pana Tadeusza", 
  • sztuki jako odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką na podstawie "Ludzi bezdomnych" Stanisława Żeromskiego,
  • interpretacji wiersza "Z lat dziecięcych" Bolesława Leśmiana. 

Pierwszą część arkusza maturalnego znaleźć można TUTAJ.

Próbne matury mimo epidemii

Pomimo zagrożenia epidemicznego i coraz wyższych statystyk zachorowań uczniowie  wszystkie egzaminy napiszą stacjonarnie w szkołach. "Mimo pandemii koronawirusa jest możliwość zorganizowania ich także w województwie warmińsko-mazurskim. A więc będziemy mieli tradycyjne próbne egzaminy maturalne, tak, jak każdego roku - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Po południu część maturzystów zmierzy się jeszcze z próbnymi egzaminami z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz języków mniejszości narodowych.

Więcej o: