Próbna matura z języka polskiego. O której się zaczyna i jak długo trwa? Co ze sobą zabrać?

Już w środę 3 marca rozpoczynają się próbne matury. Jak co roku pierwszy będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak się przygotować i o czym nie wolno zapomnieć? Przypominamy

Próbne matury 2021 będą odbywać się od 3 do 16 marca. Tradycyjnie rozpoczną się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia, 3 marca, odbywają się również próbne egzaminy maturalne z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym oraz z języka mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Kiedy odbywają się próbne matury 2021 i ile czasu zajmują?

Pierwsza próbna matura - z języka polskiego na poziomie podstawowym - odbędzie się w środę 3 marca o godzinie 9. O 14 z kolei rozpoczną się egzaminy z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym oraz z języka mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Jak podaje CKE, matura podstawowa z języka polskiego i z języków mniejszości trwa 170 minut, natomiast łacina - 180 minut.

Co należy ze sobą zabrać na próbną maturę z języka polskiego?

  • Dowód osobisty - każdy maturzysta musi pamiętać o tym, żeby na egzamin zabrać ze sobą dowód osobisty, bez którego nie zostanie wpuszczony na salę.
  • Maseczka - w czasie pandemii niezbędna jest również maseczka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie są już dozwolone przyłbice, a tym bardziej zakrywanie ust i nosa chustą lub szalikiem.
  • Długopis z czarnym tuszem - a najlepiej jeszcze jeden lub dwa zapasowe długopisy, ponieważ nie wolno pożyczać przyborów od innych osób. Niedozwolone jest pisanie ołówkiem lub zmazywalnymi długopisami.
  • Mała butelka wody - to również można zabrać ze sobą, ale nic innego nie wchodzi w grę, żadne inne napoje, ani jedzenie. Butelka wody powinna stać przy ławce, aby nie powstało ryzyko zalania arkusza.

Czego nie wolno mieć ze sobą?

Jest też lista przedmiotów, których nie wolno mieć ze sobą. Najlepiej zabrać tylko najpotrzebniejsze, wymienione wcześniej rzeczy, ale warto też pamiętać, czego nie należy wnosić na salę. 

Nie wolno mieć ze sobą telefonów, tabletów, wszelkich innych urządzeń elektronicznych, a także podręczników i zeszytów na notatki. Podczas próbnej matury wszystkie zapisy należy robić tylko i wyłącznie na arkuszu egzaminacyjnym. 

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"

Warmińsko-mazurskie. Próbne matury zgodnie z planem

Niepokoić zaczęli się mieszkańcy z województwa warmińsko-mazurskiego, kiedy ogłoszono, że województwo zostanie objęte zaostrzonym reżimem sanitarnym. Mimo to, jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, próbne matury odbędą się zgodnie z planem, tak jak w całej Polsce, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Więcej o: