Rozliczenie PIT 2021. Problemy dla przedsiębiorców. Trzy miliony osób nie może rozliczyć PIT-a

Od 15 lutego można rozliczyć się z podatku PIT korzystając z usługi Twój e-PIT. Jednak nawet 3 miliony Polaków rozliczających się drukiem PIT-36 i PIT-36L nie może złożyć swojej deklaracji przez internet. Powód? Brak odpowiedniego formularza na platformie. Ministerstwo Finansów obiecuje, że formularze będą niedługo dostępne.

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za 2020 r. można skorzystać z usługi Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie przygotowuje wypełnione zeznanie podatkowe, które wystarczy sprawdzić i zatwierdzić. Z usługi mogą również korzystać osoby rozliczające się formularzem PIT-36 i PIT-36L. Dla tej grupy podatników powstały jednak niespodziewane problemy. Ze względu na brak interaktywnych formularzy, z podatku nie może rozliczyć się nawet 3 miliony osób. 

PIT 2021. Problemy z formularzami w Twój e-PIT. Ministerstwo reaguje

- Ministerstwo Finansów obiecuje, że problem zostanie częściowo rozwiązany w ciągu kilku następnych dni - informuje RMF FM. W pierwszej kolejności zostanie udostępniony formularz PIT-36. Drugi z niedostępnych druków PIT-36L ma pojawić się w usłudze w najbliższej przyszłości. 

Podatnicy mogą się również rozliczać w formie tradycyjnej poprzez wysłanie odpowiedniego druku do Urzędu Skarbowego. Tradycyjna forma zeznania podatkowego oznacza jednak wydłużenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z 45 do 90 dni. 

Z PIT-36 korzystają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Z kolei PIT-36L przeznaczony jest dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i do rozliczania się z fiskusem wybrali liniową skalę podatkową.  

PIT 2021 - kiedy zwrot podatku?

Ostateczny termin na rozliczenie się z przychodu uzyskanego w 2020 r. upływa 30 kwietnia. Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą wysyłać swoich zeznań, ponieważ po tym terminie zostaną one automatycznie zatwierdzone. Można to zrobić ze względu na zastosowanie ulg podatkowych albo chęć wcześniejszego otrzymania zwrotu podatku.

Po skorzystaniu z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot podatku w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania. W praktyce fiskus może wykonać przelew na konto podatnika znacznie wcześniej. W przypadku złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie na zwrot podatku trzeba czekać 3 miesiące od dnia złożenia zeznania.  

Zobacz wideo Kurs akcji GameStop zadziwił świat. „Nie mają prawa być tak drogie”
Więcej o: