Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Andrzej Duda odwiedzi miejsca kaźni

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi w poniedziałek w Warszawie miejsca kaźni żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W ten sposób prezydent uczci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Pałacu Prezydenckim odbędą się ponadto ceremonie wręczenia odznaczeń państwowych oraz awansów generalskich.

Jak zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski, o 11 prezydent Andrzej Duda odwiedzi "Willę Jasny Dom" w warszawskich Włochach. Od 1945 roku było to stalinowskie więzienie i siedziba komunistycznego kontrwywiadu wojskowego. W zbiorowych celach zachowały się wykonane przez więźniów inskrypcje wskazujące, iż byli wśród nich m.in. Bolesław Piasecki i Witold Pilecki.

- To kiedyś miejsce kaźni, przez które przeszli polscy patrioci, gdzie byli męczeni i torturowani. Teraz to jest miejsce pamięci, dzięki inicjatywie oddolnej mieszkańców tego domu, którzy zaopiekowali się tym miejscem. Ono dzisiaj jest świadectwem naszej pamięci i lekcją dla kolejnych pokoleń - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Zobacz wideo "To karygodne, że manifestacja pod sztandarem Burego odbywa się w Hajnówce"

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przekaże odznaczenia żołnierzom niezłomnym

O 14 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przekaże odznaczenia państwowe żołnierzom niezłomnym, a także osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. Następnie - o 15:30 - wręczy nominacje generalskie sześciu oficerom. Wieczorem prezydent złoży wizytę w dawnym więzieniu mokotowskim, w którym powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. "O godzinie 20:00 w dawnym Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa przy Rakowieckiej w Warszawie zapłonie znicz pamięci przy Ścianie Śmierci, gdzie dokładnie 70 lat temu zostali zamordowani polscy patrioci" - przekazał minister Wojciech Kolarski.

Igor TuleyaTuleya stawi się w sądzie. "Będę się domagał dopuszczenia do służby"

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

By upamiętnić ofiary tej egzekucji i wszystkich zaangażowanych w antykomunistyczne zbrojne podziemie, 1 marca jest od 2011 roku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie przedstawił rok wcześniej prezydent Lech Kaczyński.

Zdarzenie w RymaniuKobieta zdemolowała autem stację i uciekła. Wpadła w szał po kłótni

Więcej o: