Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021. Kiedy go obchodzimy? Skąd wzięło się to święto?

Dzień Kobiet obchodzony jest w Polsce 8 marca. To świetna okazja, by uczcić wszystkie bliskie nam panie. Kiedy wypada to święto w 2021 roku i jak się je obchodzi? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Dnia Kobiet.
Zobacz wideo Prezenty na Dzień Kobiet, które możesz przygotować sam. Dla przyjemności i smaku!

O historii Dnia Kobiet pisaliśmy już wcześniej. Święto to sięga roku 1910, kiedy podczas zjazdu Młodzieżówki Socjalistycznej w Kopenhadze Klara Zetkin ustanowiła je 8 marca. Tak już zostało i obecnie wiele państw na całym świecie celebruje dzień wszystkich pań właśnie wtedy. 

Życzenia na Dzień Kobiet. Gotowe wierszyki i rymowanki (zdjęcie ilustracyjne)Piękne życzenia na Dzień Kobiet. Gotowe wierszyki i rymowanki na 8 marca

Dzień Kobiet 2021. Kiedy go obchodzimy?

Dzień Kobiet obchodzimy co roku 8 marca, w tym wypada on w poniedziałek. W większości krajów na świecie przyjęło się oficjalnie tę właśnie datę, choć na przykład w Tunezji panie mają swoje święto 13 sierpnia. Data ta związana jest z rzymskimi obchodami macierzyństwa - Matronaliami. 

Poza Dniem Kobiet istnieje jeszcze ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Dziewczynek czy Dziewcząt, jak też zwykło się go nazywać. Święto to obchodzone jest natomiast 11 października i jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmagają się młode kobiety na całym świecie.

Gdzie obchodzony jest Dzień Kobiet?

Święto kobiet obchodzone jest w wielu miejscach na świecie. Poza Polską celebruje się je także w Albanii, Białorusi, Rumunii, Wietnamie, Kazachstanie, Rosji, Chinach, Macedonii, Brazylii, we Włoszech i na Kubie czy Ukrainie. Tego dnia mężczyźni zazwyczaj sprawiają bliskim paniom drobne prezenty - kwiaty, czekoladki, kartki z życzeniami.

W naszym kraju niezwykle popularnymi kwiatami tego dnia są tulipany i róże. We Włoszech kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. W Rosji natomiast Dzień Kobiet jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Od 2019 roku podobnie jest zresztą w Berlinie. 

Dzień Mężczyzny 2021. Kiedy wypada to święto? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Mężczyzny 2021. Kiedy wypada to święto?

Więcej o: