Kiedy zmiana czasu? Już niedługo cofniemy zegarki o godzinę

Kiedy zmieniamy czas? Już w marcu przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Będzie on obowiązywać do października 2021 roku.

Czas letni obowiązuje dłużej niż zimowy. Ten pierwszy trwa około siedmiu miesięcy, a zimowy tylko około pięciu miesięcy. 

Kiedy zmiana czasu?

Zmiana czasu zastąpi w nocy z 27 na 28 marca. Przestawimy wtedy wskazówki zegarków o jedną godzinę do przodu - z 2:00 na 3:00. Oznacza to, że noc będzie o godzinę krótsza. Kolejna zmiana nastąpi w nocy z 30 na 31 października 2021 roku.

Parlament Europejski w Strasburgu. Sala plenarna Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu

Dzięki przestawianiu zegarów na czas letni, mamy dłuższy dzień - po marcowej zmianie czasu słońce będzie wschodzić później. Różnica będzie najbardziej widoczna bezpośrednio przed i po przesunięciu wskazówek zegarów. W sobotę 27 marca słońce wzejdzie w stolicy o godzinie 5:25, a zajdzie o 17:58. Z kolei w niedzielę 28 marca wschód słońca nastąpi o godzinie 6:23, a zajdzie równo o godzinie 19:00.

Historia zmiany czasu w Polsce

Po raz pierwszy zmiana czasu w Polsce nastąpiła w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak zegarki w tamtym okresie przedstawiono tylko raz w 1919 roku. W latach 1945-1949 i 1957-1964 przesuwano wskazówki zegarów co pół roku, a od 1977 roku w Polsce na stałe obowiązuje zmiana czasu.  Oznacza to, że nieprzerwanie od ponad 40 lat w ostatni weekend marca przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu, a w ostatni weekend października cofamy je o godzinę.

Zmiana czasu Likwidacja zmiany czasu w 2021 roku? Ministerstwo Rozwoju odpowiada

Zmiana czasu nie obowiązuje w trzech europejskich państwach - są to IslandiaRosja i Białoruś. Natomiast zmienia go prawie 70 krajów na całym świecie.

Zobacz wideo Gdańsk - policjanci szukają mężczyzny, który ukradł zegarek wart ponad 100 tysięcy złotych.
Więcej o: