Niemcy. Poszlaki wskazują, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan. "Mam na to 60 dowodów"

Przyczyną pandemii koronawirusa na świecie mógł być wypadek w laboratorium w Wuhan - uważa prof. Roland Wiesendanger z Uniwersytetu w Hamburgu. Jego zdaniem istnieją liczne poszlaki, które potwierdzają słuszność tej teorii. W swoim raporcie przytacza 60 najważniejszych dowodów.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Już ponad rok trwa światowy kryzys, wywołany wybuchem pandemii koronawirusa. Niemiecki naukowiec przeprowadził badania, które rzucają nowe światło na pochodzenie patogenu. Analiza pozwoliła mu na wysnucie wniosku, że bezpośrednią przyczyną był wypadek laboratoryjny w Wuhan City Virological Institute.

13.02.2021 Słowacja, Koszyce. Punkt szczepień przeciw Covid-19Wiceszef słowackiego MSZ: Polska gotowa przyjąć chorych na Covid-19.

Koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan? Naukowiec dowodzi tej teorii

W raporcie z badania prof. Wiesendanger przytoczył 60 dowodów, którymi popiera swoją teorię. - W badaniu zawarłem tylko poważne dowody, które można ocenić według kryteriów naukowych. Zebrałem około 600 odniesień - powiedział profesor w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Ekspert przeprowadzał interdyscyplinarne badania przez cały 2020 rok. W ich trakcie korzystał z różnych źródeł informacji, takich jak literatura akademicka, artykuły w drukowanych mediach i internecie, a także rozmawiał z międzynarodowymi ekspertami. Wśród najważniejszych poszlak, które według prof. Wiesendangera świadczą o tym, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan są:

  • brak solidnych podstaw naukowych co do odzwierzęcego pochodzenia choroby; świadczy o tym fakt, że w porównaniu do wcześniejszych epidemii koronawirusów (SARS i MERS), nie odnotowano żadnego żywiciela pośredniego, który pozwoliłby na przeniesienie patogenów SARS-CoV-2 ze zwierząt na ludzi,
  • nienaturalne pochodzenie patogenu można również wytłumaczyć zaskakująco łatwym łączeniem się wirusa SARS-CoV-2 z receptorami komórek ludzkich, co umożliwiają mu szczególne cechy, które wcześniej nie występowały w koronawirusach,
  • ustalono, że na targu rybnym w Wuhan nie sprzedawano nietoperzy; z drugiej strony, w miejscowym instytucie wirusologicznym znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji patogenów nietoperzy, których środowiskiem naturalnym są odległe jaskinie w południowych prowincjach Chin; mało prawdopodobne jest zatem, aby latające ssaki pokonały prawie 2000 km i wywołały światową pandemię,
  • naukowa literatura fachowa świadczy o tym, że badacze z instytutu wirusologicznego w Wuhan od wielu lat przeprowadzają manipulacje genetyczne na koronawirusach, by uczynić je bardziej zaraźliwymi i śmiertelnymi,
  • nieoficjalne informacje sugerują, że pierwszym zakażonym był młody naukowiec z instytutu wirusologicznego w Wuhan.

- Pandemia koronawirusa będzie nas zajmować przez wiele lat, nie tylko ze względu na jej skutki społeczne i gospodarcze. Zrozumiałe jest, że radzenie sobie z kryzysem było od miesięcy centralnym tematem dla polityków i mediów. Jednak krytyczne, poparte naukowo zbadanie kwestii pochodzenia koronawirusa, ma duże znaczenie. Tylko na podstawie tej wiedzy można podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych pandemii w przyszłości było jak najniższe - oświadczył cytowany przez stronę Uniwersytetu w Hamburgu prof. Wiesendanger.

WHO dalej będzie prowadzić dochodzenie

Przed kilkoma dniami zespół ekspertów WHO uznał, że teoria dotycząca wycieku wirusa w laboratorium w Wuhan jest "skrajnie mało prawdopodobna". Zespół zajmujący się tą sprawą przedstawił swoje wnioski, a także najbardziej prawdopodobną teorię. Zgodnie z nią, SARS-CoV-2 przeniósł się na ludzi z rezerwuaru naturalnego poprzez pośredniego nosiciela zwierzęcego.

Finlandia. Wykryto nowy wariant koronawirusaFinlandia. Wykryto nowy wariant koronawirusa - FIN-796H

Niektórzy komentatorzy przyjęli tę tezę ze sceptycyzmem. Wśród głosów sprzeciwu znalazły się takie, które sugerowały utrudnianie przez Chiny dochodzenia. Władze USA z kolei zapowiedziały, że planują zweryfikować zebrane przez naukowców informacje.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus w ostatni piątek powiedział, że WHO dokładnie zajmie się sprawdzeniem wszystkich hipotez, które obecnie są brane pod uwagę. - Zostały podniesione pewne pytania o to, czy odrzucono jakieś hipotezy. Rozmawiałem z niektórymi członkami zespołu i chcę potwierdzić, że wszystkie hipotezy pozostają na stole i wymagają dalszej analizy i badań - oświadczył.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?
Więcej o: