Kiedy zaczyna się wiosna? Początek wiosny astronomicznej i kalendarzowej [DATA]

Od kilku tygodni w całej Polsce prószy śnieg, a miłośnicy sportów zimowych szaleją na niedawno otwartych stokach. Jednak mróz pomału ustępuje, a słońce zostaje z nami codziennie o kilka chwil dłużej. To znaczy, że już niebawem nadejdzie wiosna.

Zobacz, kiedy zacznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna.

Kiedy zacznie się astronomiczna wiosna?

Astronomiczna wiosna w tym roku rozpocznie się w sobotę 20 marca. Tego dnia Słońce przejdzie przez punkt Barana, jest to jeden z dwóch punktów, w których przecina się ekliptyka i równik niebieski. Kiedy to następuje, mamy do czynienia z równonocą wiosenną. Po tym zjawisku Słońce przez kolejne pół roku oświetla mocnej półkulę północną. Podczas trwania astronomicznej wiosny dzień jest coraz dłużej, aż do przesilenia letniego, czyli momentu maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W 2021 roku astronomiczna wiosna skończy się 21 czerwca.

Kiedy przyjdzie wiosna? Są progrozy synoptyków z IMGW (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy przyjdzie wiosna? Czy będzie ciepła? Są prognozy synoptyków z IMGW

Kiedy zacznie się kalendarzowa wiosna? 

Kalendarzowa wiosna, jak co roku rozpocznie się w niedzielę 21 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także dzień wagarowicza. Jest to nieformalne święto, w którym uczniowie nie przychodzą do szkoły lub w trakcie zajęć zrywają się z lekcji. To nie jedyna tradycja 21 marca - tego dnia w zwyczaju jest również topienie marzanny.

Zmiana czasu 2021Zmiana czasu 2021. Kiedy musimy przestawić zegarki?

Zobacz wideo 30 procent powierzchni kraju poddane ochronie do 2030 roku. Czy unijny cel jest realny?