Wielki Post 2021. Kiedy się zaczyna i kończy? Co to jest post ścisły?

Wielki Post to dla wszystkich katolików szczególny czas. Jego celem jest duchowe przygotowanie wiernych do świąt Wielkiej Nocy, by godnie przyjąć w swym sercu Jezusa.

Wielki Post zaczyna się w Środę Popielcową, która jest świętem ruchomym. Jej data uzależniona jest od czasu, na jaki przypadają święta Wielkanocne. Te natomiast zaczynają się zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tym samym Środa Popielcowa wypada zawsze między 4 lutego a 10 marca - w tym roku jest to 17 lutego. 

Środa Popielcowa. Jak obchodzić ten dzień?

Wraz z końcem karnawału nadchodzi Wielki Post. Rozpoczyna się on Środą Popielcową - niezwykle ważnym świętem dla wszystkich katolików. Tego dnia wierni udają się do kościołów (choć uczestnictwo we mszy tego dnia nie jest wymagane), a kapłani posypują ich głowy popiołem - symbolem pokuty, żałoby i śmiertelności. Dla osób między 18 a 60 rokiem życia Popielec przewiduje ścisły post - wierni powinni tego dnia ograniczyć się do jednego, skromnego posiłku. Młodzież powyżej 14 lat jest natomiast zobowiązana do powstrzymania się od pokarmu mięsnego. Drugim dniem, w którym obowiązuje ścisły post jest Wielki Piątek.

Wielki Post. Jak obchodzić?

Środa Popielcowa rozpoczyna czas 40-dniowego postu. To okres, w którym wierni powinni powstrzymać się od zabaw i innych uciech, a zamiast tego skupić na rozwoju duchowym: modlitwie, spowiedzi, postanowieniach i kontemplacji nad męką Chrystusa. Zalecany jest także udział w rekolekcjach - wiele z nich odbywa się obecnie także w formie radiowej czy telewizyjnej. Czas ten ma na celu odpowiednio przygotować wiernych do świąt Wielkanocnych, które rozpoczną się 46 dni później (do postu nie są bowiem wliczane niedziele). Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada na 1 kwietnia.  

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?
Więcej o: