Dzień Kota 2021. Kiedy obchodzimy to międzynarodowe święto?

Światowy Dzień Kota wypada 17 lutego. Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W starożytnym Egipcie uważane były za święte. Człowiekowi towarzyszą już od wielu tysięcy lat, a pomimo tego nigdy nie wyzbyły się swojej niezależności.

W Japonii - 22 lutego, w Rosji - 1 marca, w Stanach Zjednoczonych - 29 października, a w Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia. Dzień Kota obchodzony jest w różnych terminach na całym świecie. W Polsce przyjęło się celebrować to święto tego samego dnia, co we Włoszech, czyli 17 lutego, choć po raz pierwszy miało to miejsce dwa dni wcześniej. 19 lutego 2006 roku z inicjatywy Miesięcznika "Kot" oraz Cat Club Łódź po raz pierwszy w historii naszego kraju obchodzono święto wszystkich kotów.

Dzień Kota to oczywiście dobra okazja, by docenić naszego własnego pupila, ale przede wszystkim warto pomyśleć o tych ze zwierząt, które nie miały szczęścia. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w 2019 roku do schronisk trafiło ponad 31 tysięcy kotów - 10 tysięcy więcej niż w roku 2010. 

Dzień Kota - jak go uczcić?

17 lutego warto zaangażować się w pomoc bezdomnym czworonogom. Zima to szczególnie trudny dla nich czas. Rozważmy adopcję z pobliskiego schroniska - ważne jednak, by była ona przemyślana. Jeżeli nie możemy sobie na nią obecnie pozwolić, postarajmy się przynajmniej wspomóc instytucje, które na co dzień troszczą się o los zwierzaków. Mogą to być darowizny pieniężne, ale także rzeczowe - przede wszystkim karmy, koce czy zabawki. 

Pamiętajmy także, że nie wszystkie koty spotykane przez nas na ulicach są bezdomne. Zwierzęta wolnożyjące są ważnym elementem ekosystemu - zapobiegają rozmnażaniu się gryzoni. Według prawa stanowią ogólnonarodowe dobro i wszyscy powinniśmy o nie dbać. Nie zabierajmy ich siłą do naszych domów, ale też nie wyganiajmy tych, które zadomowiły się w naszych piwnicach. Jeżeli mamy podwórko, możemy wystawić na nie ciepłe legowisko i odrobinę świeżej wody albo uchylić drzwiczki od pomieszczenia gospodarczego. 

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy
Więcej o: