Dzień Kota 2021. Kiedy obchodzimy to międzynarodowe święto?

Światowy Dzień Kota wypada 17 lutego. Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W starożytnym Egipcie uważane były za święte. Człowiekowi towarzyszą już od wielu tysięcy lat, a pomimo tego nigdy nie wyzbyły się swojej niezależności.

W Japonii - 22 lutego, w Rosji - 1 marca, w Stanach Zjednoczonych - 29 października, a w Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia. Dzień Kota obchodzony jest w różnych terminach na całym świecie. W Polsce przyjęło się celebrować to święto tego samego dnia, co we Włoszech, czyli 17 lutego, choć po raz pierwszy miało to miejsce dwa dni wcześniej. 19 lutego 2006 roku z inicjatywy Miesięcznika "Kot" oraz Cat Club Łódź po raz pierwszy w historii naszego kraju obchodzono święto wszystkich kotów.

Na płaskowyżu Nazca odkryto rysunek kotaW Peru odkryto olbrzymi rysunek kota. Mógł powstać nawet 200 lat p.n.e.

Dzień Kota to oczywiście dobra okazja, by docenić naszego własnego pupila, ale przede wszystkim warto pomyśleć o tych ze zwierząt, które nie miały szczęścia. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w 2019 roku do schronisk trafiło ponad 31 tysięcy kotów - 10 tysięcy więcej niż w roku 2010. 

Dzień Kota - jak go uczcić?

17 lutego warto zaangażować się w pomoc bezdomnym czworonogom. Zima to szczególnie trudny dla nich czas. Rozważmy adopcję z pobliskiego schroniska - ważne jednak, by była ona przemyślana. Jeżeli nie możemy sobie na nią obecnie pozwolić, postarajmy się przynajmniej wspomóc instytucje, które na co dzień troszczą się o los zwierzaków. Mogą to być darowizny pieniężne, ale także rzeczowe - przede wszystkim karmy, koce czy zabawki. 

Belgia. Studentka przemyciła kota wracając z Peru. Sąd zdecydował, że zwierzak nie zostanie uśpionyBelgijska studentka przywiozła z Peru kota. Sąd zdecydował, że będzie żył

Pamiętajmy także, że nie wszystkie koty spotykane przez nas na ulicach są bezdomne. Zwierzęta wolnożyjące są ważnym elementem ekosystemu - zapobiegają rozmnażaniu się gryzoni. Według prawa stanowią ogólnonarodowe dobro i wszyscy powinniśmy o nie dbać. Nie zabierajmy ich siłą do naszych domów, ale też nie wyganiajmy tych, które zadomowiły się w naszych piwnicach. Jeżeli mamy podwórko, możemy wystawić na nie ciepłe legowisko i odrobinę świeżej wody albo uchylić drzwiczki od pomieszczenia gospodarczego. 

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy
Więcej o: