Dzień Kobiet 2021. Kiedy obchodzone jest to święto? Jaka jest jego historia?

Dzień Kobiet jest świętem obchodzonym w wielu krajach. Tego dnia mężczyźni obdarowują znajome panie drobnymi prezentami. Kiedy obchodzone jest to święto? Jaka jest jego historia?
Zobacz wideo Prezenty na Dzień Kobiet, które możesz przygotować sam. Dla przyjemności i smaku!

8 marca wypada Dzień Kobiet, czyli święto wszystkich kobiet - matek, córek, partnerek, koleżanek.  Niezwykle częstą praktyką jest wręczanie paniom kwiatów czy drobnych upominków. To także tego dnia od 2000 roku organizowana jest Manifa - doroczna demonstracja feministyczna organizowana w różnych miejscach Polski.

Dzień Kobiet - kiedy jest obchodzony?

Dzień Kobiet jest świętem międzynarodowym. Celebruje się go między innymi w Albanii, Białorusi, Rumunii, Wietnamie, Rosji, Chinach, Brazylii, we Włoszech i na Kubie czy Ukrainie. W wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, obchodzi się go 8 marca. W 2021 roku dzień ten wypada w poniedziałek

Historia Dnia Kobiet 

W 1909 roku dwadzieścia tysięcy pracowniczek zakładów odzieżowych przeszło ulicami Nowego Jorku, domagając się praw dla kobiet. Data nie była przypadkowa - miała upamiętniać protest, który odbył się w 1857 roku. Kobiety domagały się wówczas krótszych godzin pracy i takiego samego wynagrodzenia, jak mężczyźni.

Środa Popielcowa w bydgoskiej katedrze Środa Popielcowa 2021 - kiedy wypada? Czy msza jest obowiązkowa?

Później, 25 marca 1911 roku, w jednej z nowojorskich fabryk odzieżowych, Triangle Shirtwaist Factory, doszło do tragedii. W wyniku pożaru zginęło wówczas niemal 150 osób - głównie kobiet. Siedziba firmy zajmowała trzy najwyższe piętra dziesięciopiętrowego wieżowca i nie sięgały tam strażackie drabiny.  Dodatkowo właściciele zamykali drzwi zakładów na czas pracy, przez co pracownicy znaleźli się w pułapce. 

W 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiła światowy Dzień Kobiet. Nie miał on jednak wówczas konkretnej daty. W 1911 roku Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria obchodziły to święto po raz pierwszy - wówczas 19 marca. W 1945 roku doszło do podpisania Karty Narodów Zjednoczonych - pierwszego międzynarodowego dokumentu głoszącego równość kobiet i mężczyzn.

Kiedy przyjdzie wiosna? (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy przyjdzie wiosna? Długoterminowa prognoza pogody IMGW

Więcej o: