8 marca wypada Dzień Kobiet, czyli święto wszystkich kobiet - matek, córek, partnerek, koleżanek. Niezwykle częstą praktyką jest wręczanie paniom kwiatów czy drobnych upominków. To także tego dnia od 2000 roku organizowana jest Manifa - doroczna demonstracja feministyczna organizowana w różnych miejscach Polski.
Dzień Kobiet jest świętem międzynarodowym. Celebruje się go między innymi w Albanii, Białorusi, Rumunii, Wietnamie, Rosji, Chinach, Brazylii, we Włoszech i na Kubie czy Ukrainie. W wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, obchodzi się go 8 marca. W 2021 roku dzień ten wypada w poniedziałek.
W 1909 roku dwadzieścia tysięcy pracowniczek zakładów odzieżowych przeszło ulicami Nowego Jorku, domagając się praw dla kobiet. Data nie była przypadkowa - miała upamiętniać protest, który odbył się w 1857 roku. Kobiety domagały się wówczas krótszych godzin pracy i takiego samego wynagrodzenia, jak mężczyźni.
Później, 25 marca 1911 roku, w jednej z nowojorskich fabryk odzieżowych, Triangle Shirtwaist Factory, doszło do tragedii. W wyniku pożaru zginęło wówczas niemal 150 osób - głównie kobiet. Siedziba firmy zajmowała trzy najwyższe piętra dziesięciopiętrowego wieżowca i nie sięgały tam strażackie drabiny. Dodatkowo właściciele zamykali drzwi zakładów na czas pracy, przez co pracownicy znaleźli się w pułapce.
W 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiła światowy Dzień Kobiet. Nie miał on jednak wówczas konkretnej daty. W 1911 roku Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria obchodziły to święto po raz pierwszy - wówczas 19 marca. W 1945 roku doszło do podpisania Karty Narodów Zjednoczonych - pierwszego międzynarodowego dokumentu głoszącego równość kobiet i mężczyzn.