Zmiana czasu 2021. Kiedy musimy przestawić zegarki?

Za oknem śnieg i minusowa temperatura, lecz wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią zmiana czasu z zimowego na letni. Sprawdź, kiedy w tym roku przestawiamy zegarki.

W marcu czeka nas przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu. Czas letni będzie obowiązywał do końca października 2021 roku.

Zmiana czasu 2021 - kiedy przestawimy zegarki?

W nocy z 27 na 28 marca o godzinie 2:00 przesuniemy wskazówki zegara na godzinę 3:00. Dzięki temu efektywniej będziemy korzystać ze światła słonecznego. Kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy, czeka nas w nocy z 30 na 31 października, wtedy cofniemy jedną wskazówkę zegara z godziny 3:00 na 2:00.

Zasypany śniegiem obóz uchodźców w GrecjiW namiotach bez ogrzewania, prądu, pod śniegiem. Nieludzkie warunki w Grecji

Likwidacja zmiany czasu

Spór o zmianę czasu toczy się zarówno w Polsce, jak i w Europie już od kilku lat. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Polskie Stronnictwo Ludowe, jednak prace nad nim zostały przerwane. Na szczeblu unijnym również pojawił się projekt znoszący zmianę czasu - poparli go posłowie z Litwy, Szwecji i Finlandii. Parlament Europejski przegłosował rezolucję w 2018 roku, która wskazywała, że ostatnia zmiana czasu będzie miała miejsce w 2021 roku.

Szczyrk. Tłumy turystów na stokach narciarskich. Korki i brak miejsc do parkowaniaSzczyrk. Tłumy turystów w kolejce do wyciągów narciarskich

Zmiana czasu zostanie z nami na dłużej

Z przeprowadzonych w 2018 i 2019 roku badań opinii publicznej wynika, że znaczna część Polaków, bo aż 80 proc. chce pozostać przy czasie letnim przez cały rok. Niestety na to trzeba jeszcze poczekać. Intensywność prac nad projektem unijnym w 2019 roku zmalał. "Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała" - wyjaśniła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. “Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się celem możliwym do osiągnięcia" - dodała wiceminister.

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża
Więcej o: