Kim był ksiądz Andrzej Dymer? Pierwsze oskarżenia ws. duchownego pochodzą z lat 90.

Kuria szczecińsko-kamieńska poinformowała, że ksiądz Andrzej Dymer zmarł w wieku 58 lat po długiej chorobie. Duchowny był oskarżany o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Ksiądz nie został jednak skazany, ponieważ sprawa uległa przedawnieniu.

O śmierci księdza Andrzeja Dymera poinformowała we wtorek rano Katolicka Agencja Informacyjna. Wiadomość tę potwierdziła także kuria szczecińsko-kamieńska. Duchowny zmarł dzień po publikacji reportażu "Najdłuższy proces Kościoła" w TVN24, w którym ofiary księdza oskarżają go o molestowanie seksualne.

Andrzej DymerKs. Andrzej Dymer nie żyje

Ks. Andrzej Dymer nie żyje. Duchowny miał 58 lat

Ksiądz Andrzej Dymer był oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Pierwsze zarzuty w tej sprawie wpłynęły do szczecińskich biskupów w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Śledztwo przeciwko duchownemu wszczęto jednak dopiero po publikacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej" w 2008 roku. Później zostało one umorzone.

Dymer miał molestować nieletnich od lat 90., kiedy założył Ognisko św. Brata Alberta w Szczecinie. Po informacjach o jego postępowaniach względem chłopców ksiądz stracił stanowisko, ale na krótko. Później znów obejmuje tę funkcję, tym razem w katolickich placówkach oświatowych.

Po 13 lat śledztwa przestępstwa się przedawniły, więc sąd nie wydał wyroku. W 2008 roku kościelny trybunał skazał ks. Dymera za molestowanie seksualne wychowanków. Nałożono wtedy na księdza karę pieniężną oraz zakaz pracy z młodzieżą. Duchowny złożył apelację, ale do 2021 roku Kościół nie zajął się to sprawą.

Pracownik fundacji ds. zwalczania pedofilii w Kościele rezygnujePracownik fundacji ds. zwalczania pedofilii w Kościele rezygnuje

Dopiero 12 lutego 2021 roku ksiądz Dymer został odwołany przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie. Dziennikarze czasopisma religijnego "Więź" informowali, że decyzja ta została podjęta przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego po spotkaniu z mężczyzną, który przed laty był molestowany przez ks. Dymera.

W poniedziałek 15 lutego w TVN24 wyemitowano reportaż, w którym przedstawiono historie ofiar duchownego. Po jego emisji głos zabrał prymas Polski abp. Wojciech Polak, który krytykował "przewlekłość kościelnych procedur w sprawie księdza Andrzeja Dymera".

Zobacz wideo Ofiary księży pedofilów przyjechały do Watykanu
Więcej o: