Dzień Kota. Kiedy wypada? Skąd się wziął i jaką historię ma ten zwyczaj?

Dzień Kota obchodzimy co roku w lutym. To dobry pretekst, aby przyjrzeć się sytuacji bezdomnych zwierzaków, wesprzeć schronisko, czy po prostu pogłaskać swojego czworonoga i okazać mu trochę miłości - jeśli na to pozwoli.

Właściciele i miłośnicy kotów powinni wiedzieć, że ich czworonogi mają w kalendarzu swój dzień. W Polsce Dzień Kota obchodzimy od 2006 roku, ale we Włoszech Giornata Internazionale del Gatto istnieje już ponad dwadzieścia lat.

Na płaskowyżu Nazca odkryto rysunek kotaW Peru odkryto olbrzymi rysunek kota. Mógł powstać nawet 200 lat p.n.e.

Dzień Kota. Jak to się zaczęło?

Historia Dnia Kota, który obchodzimy 17 lutego, zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu na włoskiej ziemi. Dziennikarka magazynu "Tuttogatto", Claudia Angeletti, wpadła na pomysł stworzenia takiej inicjatywy i poprosiła czytelników o wybranie najodpowiedniejszej daty dla tego święta. Zwyciężył 17 luty, a pomysłodawczyni miała co najmniej kilka powodów, aby postawić właśnie na ten dzień. Jak informuje giornatamondiale.it, luty to czas zodiakalnego Wodnika, a znak ten łączy się z intuicją, wolnością i nonkonformizmem - czy to nie opis typowego kota? Ponadto w wielu krajach liczba 17 jest postrzegana za szczęśliwą, a luty często określa się miesiącem kotów i czarownic.

W Polsce obchody Dnia Kota odbywają się od 2006 roku, kiedy to Miesięcznik "Kot" i Cat Club w Łodzi wyszły z taką inicjatywą.

Niecodzienna rozprawa sądowa online. Prawnik nie umiał zmienić filtraKłopoty prawnika podczas rozprawy online. "Nie jestem kotem" [WIDEO]

Obchody Dnia Kota. Ustanowienie święta miało konkretny cel 

Dzień Kota nie ma być jednak tylko wymówką, aby cały dzień oglądać w mediach społecznościowych zdjęcia słodkich czworonogów. Ustanowienie go miało konkretny cel, a mianowicie podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, pomoc dla tych bezdomnych i chorych zwierzaków, a także uwrażliwienie na krzywdy, na jakie koty są narażone.

Każdego roku powstają z tej okazji coraz to nowe inicjatywy. Są to różnego rodzaju wystawy, kiermasze, targi, a także wydarzenia promowane przez stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz tych zwierząt. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Zobacz wideo Jaworzno. Kotka "wtargnęła" do radiowozu. Policja pokazała urocze nagranie
Więcej o: