Wielki post 2021. Kiedy wypada? Co to jest post ścisły?

Ruchome święta mają to do siebie, że co roku ich daty budzą wiele wątpliwości. Przypominamy kiedy w tym roku obchodzimy Wielki Post i Wielkanoc, a także czym jest post ścisły.

Ze względu na to, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, każdego roku pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, kiedy dokładnie zaczyna się Wielki Post i kiedy obchodzimy święta wielkanocne. Przypominamy, kiedy w tym roku wypadają te dni

Kiedy rozpoczyna się wielki post?

Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować Chrześcijan ich do obchodów Wielkanocy i nawiązuje do 40 dni, które Jezus spędził na pustyni. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 17 lutego. 

Ile trwa wielki post?

Wielki Post trwa 40 dni i jest to symboliczna liczba. Tyle dni Jezus pościł na pustyni, tyle trwał potop mający oczyścić Ziemię z grzechów i przez 40 lat Żydzi wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wielki Post jest traktowany jako czas na nawrócenie i pokutę.

Kiedy obowiązuje post ścisły?

Post ścisły wierni powinni zachować dwa razy w roku - w Środę Popielcową, która w 2021 roku wypada 17 lutego oraz w Wielki Piątek, który w tym roku przypada na 2 kwietnia. Warto pamiętać, że post ścisły różni się nieco od zwykłego postu. Polega na dwóch praktykach: powstrzymywaniu się od jedzenia mięsa oraz ograniczeniu posiłków. 

Nie wszyscy jednak muszą koniecznie dochowywać ścisłego postu. Są z niego zwolnione osoby chore, które ze względu na stan zdrowia nie mogą sobie pozwolić na tak radykalną, nagłą zmianę diety. Mogą jedynie być zobowiązane do zachowania  postu jakościowego, bądź ilościowego.

Kiedy kończy się wielki post?

Wielki Post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową, dobiegnie końca w Sobotę Wielkanocną, która w 2021 roku przypada na 3 kwietnia.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?
Więcej o: