Środa Popielcowa 2021. Czy będzie posypywanie głów popiołem? Watykan wydał zalecenia

W Środę Popielcową wielu wiernych uda się do kościołów, aby zgodnie z tradycją posypać głowy popiołem. Jak będzie wyglądała msza św. w okresie pandemii koronawirusa? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalne zalecenia dla duchownych.

Środa Popielcowa wypada w tym roku 17 lutego, ale uczestnictwo we mszy św. nie jest obowiązkowe. Nałożenie popiołu na głowy wiernych to najważniejsza tradycja związana ze Środą Popielcową. Akt symbolizujący żałobę i pokutę rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, przygotowujący katolików do Wielkanocy.

Środa Popielcowa 2021 - jak będzie wyglądała? 

Posypywanie głów popiołem będzie wyglądało inaczej niż w poprzednich latach. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę, która zawiera zalecenia dla duchownych w sprawie bezpiecznego przeprowadzania obrządku posypywania głów popiołem.

"Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' lub 'Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz'" - czytamy w dokumencie cytowanym przez Konferencję Episkopatu Polski.

"Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo - stosownie do okoliczności - sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc" - czytamy dalej.

W kościołach nadal obowiązują obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. W czasie mszy św. obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych świątyni. Wierni muszą zachowywać dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra oraz zakrywać nos i usta. Z obowiązku noszenia maseczki ochronnej zwolniona jest tylko osoba sprawująca kult.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?
Więcej o: