Środa Popielcowa 2021. Kiedy wypada i jak będzie wyglądała w czasie pandemii?

Zbliżają się święta Wielkanocne i poprzedzający je Wielki Post. W związku z pandemią koronawirusa Watykan wydał oświadczenie dotyczące Środy Popielcowej w Kościele.

Karnawał ostatecznie dobiega końca, niebawem rozpoczyna się Wielki Post, którego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa.

Góry / zdjęcie ilustracyjneLawina po czeskiej stronie Karkonoszy. Nie żyje jedna osoba

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2021?

Środa Popielcowa, która w katolickim kalendarzu jest dniem pokuty i pierwszym dniem Wielkiego Postu wypada zawsze między 4 lutego a 10 marca. W 2021 roku Wielki Post zaczyna się w środę 17 lutego.

Strażnik strzeżący Instytutu Wirusologii w WuhanSzef misji WHO o "nowym odkryciu" w Wuhan. W grudniu 2019 dużo mutacji

Środa Popielcowa w czasie pandemii

Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową wierni uczestniczą w mszy świętej, podczas której kapłan posypuje ich głowy popiołem. W związku z trwającą pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała oświadczenie, jak informuje onet.pl.

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Ponadto, w związku z obostrzeniami w kościołach wciąż musi być zachowany reżim sanitarny. Limit osób to 1 człowiek na 15 metrów kwadratów, należy też zachować dystans 1,5 od innych osób i zakrywać usta i nos, tak samo jak we wszystkich innych miejscach. Środki ostrożności mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, wszystko jednak zależy od tego, czy wierni się do nich dostosują i podejdą do tegorocznych świąt odpowiedzialnie.

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?