Środa Popielcowa 2021 - kiedy wypada? Czy msza jest obowiązkowa?

Środa Popielcowa to święto, które rozpoczyna okres oczekiwania na najważniejsze wydarzenie w kalendarzu katolików - Wielkanoc. Czy tego dnia wierni muszą udać się obowiązkowo do kościoła? Czy w Środę Popielcową obowiązuje post?

Środa Popielcowa rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Tego dnia wierni udają się do kościołów, aby posypać głowę popiołem. Tradycja jest symbolem aktu pokuty i żałoby, który przypomina również o śmiertelności każdego człowieka. Zwyczaj posypywania głowy popiołem wprowadził w 1091 r. papież Urban II. Ustalił również, że popiół może pochodzić z palm poświęconych w poprzednim roku w Niedzielę Palmową.

Środa Popielcowa 2021 - kiedy wypada? Czy obowiązuje post?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, którego data każdego roku uzależniona jest od Wielkanocy. Zazwyczaj Środa Popielcowa przypada na okres od 4 lutego do 10 marca. W 2021 r. Środę Popielcową w będziemy obchodzić 17 lutego.

15 lutego rusza Twój e-PIT. Sprawdź jak z niego skorzystaćTwój e-PIT od 15 lutego. Sprawdź, jak z niego skorzystać

Od Popielca do zakończenia Wielkiego Postu w liturgii obowiązuje kolor fioletowy. Uczestnictwo we mszy św. w Środę Popielcową nie jest obowiązkowe. Zgodnie z zapisami Kodeksu Prawa Kanonicznego katolicy są zobowiązani do udziału we mszy św. w każdą niedziele oraz tzw. święta nakazane (m.in. Święto Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia, Objawienia Pańskiego - 6 stycznia, Boże Ciało - 15 sierpnia, Wszystkich Świętych - 1 listopada i Boże Narodzenie - 25 grudnia).

W Środę Popielcową obowiązuje post w postaci wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych oraz tzw. post ścisły, który oznacza, że wierni mogą zjeść trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa obowiązuje osoby od 14. rok życia, a post ścisły osoby pełnoletnie do momentu rozpoczęcia 60. roku życia.

Tłumy na KrupówkachTańce, picie, bijatyki. Reuters odnotował weekendowe zabawy na Krupówkach

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?
Więcej o: