Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

Wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu. Przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu oznacza, że będziemy spać o jedną godzinę krócej. Rekompensatą może być to, że słońce będzie nam towarzyszyć przez większą część dnia. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki z czasu zimowego na czas letni?

Zmiana czasu na letni w 2021 r. następuje w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. Wskazówki zegar przesuwamy tylko o jedną godzinę do przodu, z godziny 2 na 3. Zmiana czasu na letni powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego. Czas letni będzie obowiązywał do nocy z 30 na 31 października, kiedy przestawimy zegary o jedną godzinę do tyłu.

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy wskazówki zegara po raz ostatni?

Od wielu lat trwają wysiłki na rzecz likwidacji zmiany czasu. W Polsce odpowiedni projekt ustawy przygotowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Prace nad projektem zostały jednak przerwane. Projekt likwidacji zmiany czasu przygotowano również na poziomie unijnym, gdzie poparli go europosłowie z Litwy, Szwecji i Finlandii. W 2018 r. Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która wskazywała, że ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 r.

15 lutego rusza Twój e-PIT. Sprawdź jak z niego skorzystaćTwój e-PIT od 15 lutego. Sprawdź, jak z niego skorzystać

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, potwierdziła w odpowiedzi na interpelację poselską, że intensywność prac nad projektem unijnym zmalała w 2019 r. "Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała".

"Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia" - dodała Semeniuk. Z badań opinii publicznej przeprowadzonych w 2018 i 2019 r. wynika, że aż 80 proc. Polaków chce pozostać przy czasie letnim przez cały rok.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach
Więcej o: