Wielki Post 2021. Kiedy się zaczyna? Kiedy wypada Środa Popielcowa i Wielkanoc?

Wielkanoc to ruchome święto, dlatego co rok pojawiają się pytania kiedy właściwie zaczyna się Wielki Post i kiedy wypadają święta. Informujemy, kiedy w 2021 roku obchodzimy Wielkanoc i kiedy zaczyna się Wielki Post.

Wielkanoc coraz bliżej. Co roku wiele osób pyta o to, kiedy zaczyna się i kończy Wielki Post, a także kiedy wypada Wielkanoc - wszystko przez to, że jest to święto ruchome. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post w 2021 roku?

Kiedy wypada Wielki Post? Kiedy będzie Wielkanoc?

Wielki Post to tradycyjny czas pokuty, który w chrześcijaństwie nawiązuje do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni. To czas, który ma przygotować chrześcijan do Wielkanocy.  

Wielki Post także trwa 40 dni i rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Sobotę Wielkanocną. W 2020 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego, natomiast święta wielkanocne, czyli Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, przypadają na 12 i 13 kwietnia.

Łódź. Znęcali się nad karpiami na targowisku. Mężczyźni usłyszeli wyrok Łódź. Znęcali się nad karpiami na targowisku. Mężczyźni usłyszeli wyrok

Jak przestrzegać Wielkiego Postu?

W czasie 40-dniowego Wielkiego Postu wierni zgodnie z tradycją nie powinni spożywać pokarmów mięsnych, dodatkowo powinni ograniczyć ilość posiłków do trzech dziennie, z których tylko jeden może być syty. Z postu zwolnione są osoby do 18. roku życia oraz osoby starsze po 60. roku życia. 

Kiedy przyjdzie wiosna? IMGW publikuje prognozę pogody na marzec (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy przyjdzie wiosna? IMGW publikuje prognozę pogody na marzec

Wielkanoc 2021 - kiedy przypada wolne od pracy?

Święta wielkanocne to także dla wielu osób okazja do złapania oddechu i odpoczynku od obowiązków zawodowych. Kiedy w tym roku wypadają dni wolne od pracy?

  • 4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
  • 5 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc, drugi dzień świąt

Z kolei dni wolne od nauki, czyli wielkanocna przerwa świąteczna rozpocznie się w czwartek 1 kwietnia i potrwa do wtorku, 6 kwietnia, czyli równy tydzień.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?
Więcej o: