Temperatura odczuwalna. Co oznacza? Czym różni się od temperatury rzeczywistej?
W piątek rano na Łomnicy i Kasprowym Wierchu można było odczuć nawet -63 stopnie mrozu. Odczucie zimna potęgował silny i porywisty wiatr. Jak mierzy się taką temperaturę?
Temperatura odczuwalna: co to jest?
Temperatura odczuwalna jest to stan określający, jakie odczucie termiczne będzie występowało u ludzi przy określonych warunkach pogodowych. Jej wartość wylicza się na różne sposoby, w zależności od przyjętego modelu. Zazwyczaj jednak następuje to na podstawie takich parametrów, jak:
- temperatura powietrza,
- siła wiatru,
- wilgotność
- opady.
Pojęcie temperatury odczuwalnej zostało wprowadzone w latach 40. XX wieku przez Paula Allmana Siple'a i Charlesa Passela. Obecnie funkcjonuje kilka modeli, pozwalających obliczyć temperaturę odczuwalną. Żaden z nich nie jest jednak idealny i nie daje zadowalających wyników ze względu na dużą zmienności warunków atmosferycznych.
Temperaturę odczuwalną oblicza się w oparciu o jeden z wzorów:
- model temperatura-wiatr amerykańskiego instytutu National Weather Service;
- drugi model traktuje temperaturę odczuwalną również jako liniową funkcję temperatury powietrza, zmienia się w nim jednak rodzaj zależności od prędkości wiatru.
Temperatura odczuwalna: co to znaczy?
Temperatura odczuwalna, w najprostszy sposób rzecz ujmując, jest to temperatura jaką człowiek odczuwa biorąc pod uwagę panujące wokół niego warunki atmosferyczne. Jeśli w danym momencie mamy do czynienia z opadami deszczu i silnym wiatrem, wówczas temperatura odczuwalne będzie znacznie niższa niż ta rzeczywista.
Temperatura odczuwalna a rzeczywista
Temperatura rzeczywista jest to faktyczna wartość temperatury powietrza w danym momencie. Tymczasem temperatura odczuwalna to indywidualne odczucie termiczne każdego człowieka, na które wpływ ma wiele czynników, takich jak choćby opady, wiatr itp. Dlatego tak często dochodzi do sytuacji, kiedy to samo 5°C może oznaczać przyjemny chłód, a innym razem siarczyste zimno.
Temperatura odczuwalna a wilgotność
Duży wpływ na temperaturę odczuwalną ma poziom wilgotności, prędkość wiatru oraz pora roku.
- w zimie im wyższa prędkość wiatru i wilgotność tym odczuwana temperatura jest niższa. Dzieje się tak, gdyż duża wilgotność powietrza zwiększa u ludzi uczucie zimna. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niewielką wilgotnością i brakiem wiatru, może wydawać się, że wcale nie jest tak zimno jak wskazuje termometr
- w lecie mamy sytuację odwrotną: im silniejszy wiatr, tym uczucie przyjemnego chłodu jest większe. Z kolei im mniejsza wilgotność, tym upały zdają się mniej dotkliwe.
Dlatego też sprawdzając prognozę pogody, warto zwracać uwagę nie tylko na temperaturę rzeczywistą, ale także tą odczuwalną, gdyż dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio dobrać strój, który zapewni nam komfort termiczny.
Zobacz też: Pogoda na weekend [13-14 lutego]. Odrobina słońca i wciąż duży mróz
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
-
Niedzielski: Cały czas mamy do czynienia z trendem wzrostowym
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
- Jedna czy dwie dawki szczepionki dla ozdrowieńców? Rząd się waha. "Czekamy na dodatkowe wyniki badań"
- Wyniki losowania EuroJackpot 5.03.2021 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja]
- Wykładowczyni miała polecić studentom skandaliczny podręcznik do psychologii. "Dziecko prowokuje"
- Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów