Wielkanoc to święta wyjątkowe dla chrześcijan. W tym czasie wierni upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Zanim jednak podzielimy się święconką, czeka nas Wielki Post, który w tym roku rozpocznie się 17 lutego, w Środę Popielcową.
Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Zostało już zaledwie kilka dni karnawału. Okres zabawy zakończy się 16 lutego, a po nim nastąpi Wielki Post. Pierwszym dniem Wielkiego postu będzie 17 lutego, Środa Popielcowa. W czasie Wielkiego Postu wierni przestrzegają postu ścisłego jakościowego, to znaczy, że w tym czasie nie spożywają pokarmów mięsnych. Obowiązuje ich także post ilościowy, nakazuje on zmniejszenie liczby posiłków do trzech dziennie i tylko jeden z nich może być syty. Z postu zwolnieni są najmłodsi chrześcijanie, do 18. roku życia oraz osoby starsze po 60. roku życia. Nastolatkowie, którzy osiągnęli już wiek 14 lat, mogą w tym okresie powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.
Tuż przed samą Wielkanocą chrześcijanie obchodzą Wielki Tydzień, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Równo tydzień przed Wielkanocą wierni na znak upamiętniania przybycia Jezusa do Jerozolimy przynoszą do kościołów plamy do poświęcenia, które symbolizują odradzające się życie. Kolejnym ważnym dniem jest Wielki Czwartek, dzień wspominający ustanowienie Eucharystii przez Chrystusa. W Wielki Piątek obchodzona jest Liturgia Męki Pańskiej, w atmosferze zadumy i spokoju. Podobnie jak w Wielki Piątek, również w Wielką Sobotę nie jest odprawiana msza święta. Chrześcijanie odwiedzają jednak świątynie lub gromadzą się przy kapliczkach, aby duchowny mógł poświęcić złożone w koszyczkach pokarmy, którymi dzielą się w Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny.
W tym roku święta wypadają w następujące dni:
Dni wolne od pracy przypadają na niedzielę 4 kwietnia oraz poniedziałek 5 kwietnia.