Wielkanoc 2021. Kiedy w tym roku wypadają święta wielkanocne?

Święta wielkanocne coraz bliżej. Już 16 lutego dobiegnie końca karnawał, a 17 lutego rozpocznie się Wielki Post. Kiedy w 2021 roku wypada Wielkanoc? Podpowiadamy.

Wielkanoc to święta wyjątkowe dla chrześcijan. W tym czasie wierni upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Zanim jednak podzielimy się święconką, czeka nas Wielki Post, który w tym roku rozpocznie się 17 lutego, w Środę Popielcową.

Wielkanoc 2021. Kiedy koniec karnawału? Kiedy zaczyna się post?

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Zostało już zaledwie kilka dni karnawału. Okres zabawy zakończy się 16 lutego, a po nim nastąpi Wielki Post. Pierwszym dniem Wielkiego postu będzie 17 lutego, Środa Popielcowa. W czasie Wielkiego Postu wierni przestrzegają postu ścisłego jakościowego, to znaczy, że w tym czasie nie spożywają pokarmów mięsnych. Obowiązuje ich także post ilościowy, nakazuje on zmniejszenie liczby posiłków do trzech dziennie i tylko jeden z nich może być syty. Z postu zwolnieni są najmłodsi chrześcijanie, do 18. roku życia oraz osoby starsze po 60. roku życia. Nastolatkowie, którzy osiągnęli już wiek 14 lat, mogą w tym okresie powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

Stół świątecznyJajka, kiełbasa, żurek. Co podać na Wielkanoc i jak się za to zabrać? Podpowiadamy

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada? 

Tuż przed samą Wielkanocą chrześcijanie obchodzą Wielki Tydzień, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Równo tydzień przed Wielkanocą wierni na znak upamiętniania przybycia Jezusa do Jerozolimy przynoszą do kościołów plamy do poświęcenia, które symbolizują odradzające się życie. Kolejnym ważnym dniem jest Wielki Czwartek, dzień wspominający ustanowienie Eucharystii przez Chrystusa. W Wielki Piątek obchodzona jest Liturgia Męki Pańskiej, w atmosferze zadumy i spokoju. Podobnie jak w Wielki Piątek, również w Wielką Sobotę nie jest odprawiana msza święta. Chrześcijanie odwiedzają jednak świątynie lub gromadzą się przy kapliczkach, aby duchowny mógł poświęcić złożone w koszyczkach pokarmy, którymi dzielą się w Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny.

Zakwas na żurekJak zrobić zakwas na żurek? Z tym przepisem zrobisz pyszny żur - nie tylko na Wielkanoc

Wielkanoc 2021 a dni wolne od pracy. Kiedy będziemy mieli wolne w kwietniu? 

W tym roku święta wypadają w następujące dni:

  • Środa Popielcowa - 17 lutego
  • Niedziela Palmowa - 28 marca
  • Wielki Czwartek - 1 kwietnia
  • Wielki Piątek - 2 kwietnia
  • Wielka Sobota - 3 kwietnia
  • Wielkanoc - 4 kwietnia
  • Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia

Dni wolne od pracy przypadają na niedzielę 4 kwietnia oraz poniedziałek 5 kwietnia.

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem
Więcej o: