Chiński Nowy Rok 2021. Kiedy się zaczyna? Jakie zwierzę będzie mu patronować?

Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, należy do najważniejszych świąt w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Kiedy się rozpocznie i kto będzie mu patronować?

Święto Wiosny to niezwykle hucznie obchodzone wydarzenie. Jego uroczystości trwają piętnaście dni i w początkowym czasie Chińczycy świętują kameralnie - w gronie rodziny i najbliższych. Wiele instytucji jest wówczas zamkniętych, a ulice świecą pustkami. Później nadchodzi jednak czas na narodową celebrację - pochody, fajerwerki, wspólne tańce. Na koniec Chińczycy obchodzą Święto Latarni.

Chiński Nowy Rok - patroni. Rok 2021 rokiem jakiego zwierzęcia?

Każdy rok w Chinach ma swojego zodiakalnego patrona na kolejne 12 miesięcy: szczura, bawoła, tygrysa, królika, smoka, węża, konia, kozę, małpę, koguta, psa lub świnię. Znaki te są jednak związane z kolejnymi latami, nie miesiącami. Rok 2020 był rokiem szczura, natomiast 2021 (a także: 1925, 1937, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 i 2033 - obowiązuje cyk 12-letni) będzie Rokiem Bawołu. Oprócz symbolu zodiakalnego każdy rok ma przypisany jeszcze jeden z żywiołów: ogień, wodę, drewno, metal lub ziemię, a także symbol pierwiastka żeńskiego (Yin) lub męskiego (Yang). I tak rok 2021 będzie rokiem Bawołu Metalu Yin.

Bawół to symbol ciężkiej pracy - nie brak mu siły, jest pracowity, ale równocześnie uległy. Nie podejmuje on pochopnych decyzji, jest skrupulatny i cierpliwy, choć zdarzają mu się także wybuchy gniewu.

Chiński Nowy Rok 2021. Kiedy się zaczyna?

Jest to święto ruchome, wyznaczane przez kalendarz lunarny. Data rozpoczęcia Chińskiego Nowego Roku ma miejsce pierwszego dnia kalendarza księżycowego - może ona zatem wypaść między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku rozpocznie się on 12 lutego 2021, a potrwa do 31 stycznia przyszłego roku.

Zobacz wideo Pizza-pączki do szarpania
Więcej o: