Tłusty czwartek 2021. 11 lutego to święto pączków i innych słodkości

Tłusty czwartek to ulubione święto wszystkich miłośników słodyczy, które rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Każdy, kto zje chociaż jednego pączka albo odrobinę faworków może dzisiaj liczyć na dostatek i powodzenie.

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, które każdego roku wypada w inny dzień, ale zawsze na 52 dni przed Wielkanocą. Może to nastąpić pomiędzy styczniem i marcem, choć zazwyczaj jest to luty. Najsłodszy dzień w roku poprzedza rozpoczęcie Wielkiego Postu, kiedy obowiązuje czas wstrzemięźliwości od przyjmowania niektórych pokarmów oraz zabawy. Tłusty czwartek jest świetną okazją do tego, aby na jedną dobę zrezygnować z diety i bez żadnych skrupułów objadać się słodyczami.

Tłusty czwartek 2021. Słodkie pączki pojawiły się dopiero w XVII w.

Tłusty czwartek jest mocno związany z tradycją chrześcijańską, chociaż jego geneza sięga nawet czasów pogańskich. Tłusty czwartek był związany ze świętowaniem odejścia zimy oraz nadejścia wiosny. W ten dzień zajadano się tłustymi potrawami, które obowiązkowo musiały być popite słodkim winem. 

Tłusty czwartek 2021. Proste przepisy na pączki i faworkiTłusty czwartek 2021. Proste przepisy na pączki i faworki

Tradycje związane z tłustym czwartkiem zmieniały się na przestrzeni wieków. Pączki pierwotnie przygotowywano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Dopiero w okolicach XVII w. w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej oraz smażenia ich w głębokim tłuszczu.

Pomimo upływu kolejnych dekad, to właśnie pączki wciąż królują na stołach w tłusty czwartek. Popularne są również wyrabiane z ciasta śmietanowego faworki, które w niektórych regionach Polski nazywane są chrustem albo chruścikiem. Tradycja nakazuje, aby w tłusty czwartek każdy zjadł przynajmniej jednego pączka. Jeśli zastosujemy się do tego wskazania, możemy liczyć na to, że dzień upłynie dobrze.

Tłusty Czwartek w innych krajach. Co jedzą tego dnia nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?Tłusty czwartek na świecie. Co jedzą nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek
Więcej o: