Media bez wyboru. Radia i telewizje przestały nadawać. Co się dzieje w polskich mediach?

Media bez wyboru to akcja zorganizowana w środę przez przedstawicieli części mediów prywatnych. Od samego rana w stacjach telewizyjnych nadawane są specjalne komunikaty, zaś w serwisach internetowych czytelnicy nie mogą przeczytać żadnego artykułu. O co dokładnie chodzi w akcji?

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych wpisany został projekt ustawy, której efektem ma być wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej. Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Założenia projektu głoszą, że połowa wpływów z tego źródła ma trafić na konto NFZ.

Tłusty czwartek 2021 Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada? Jak przygotować pyszne pączki?

Media bez wyboru. Otwarty list do rządu

Liczne media prywatne otwarcie przyznały swoje niezadowolenie z powodu projektu nowej składki. Serwisy internetowej, a tym portal Gazeta.pl, ale także stacje telewizyjne opublikowały otwarty list do władz RP i liderów ugrupowań politycznych. List został podpisany między innymi przez Dziennik Wschodni, Edipresse Polska, Grupę Eurozet, Kino Polska TV S.A., Polską Press Grupę, Ringier Axel Springer Polska, TVN S.A., Telewizję Polsat oraz Bonnier Business Polska, wydawcę serwisów Bankier.pl i "Puls Biznesu".

"Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego +składką+, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" - rozpoczęli sygnatariusze listu. Całą jego treść można przeczytać TUTAJ.

Radia i telewizje przyłączają się do protestu mediów

Informacja o akcji ,,Media bez wyboru" pojawiła się na pierwszych stronach środowych wydań takich dzienników, jak "Puls Biznesu", "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Fakt", Dziennik Gazeta Prawna" i "Super Express".

Tłusty czwartek 2021. Proste przepisy na pączki i faworki Tłusty czwartek 2021. Proste przepisy na pączki i faworki

Na łamach stacji TVN24 czy Polsat News również pojawił się specjalny komunikat. Do telewizji i portali internetowych dołączyły ponadto stacje radiowe, takie jak RMF FM, ZET, TOK FM czy Rock Radio.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: