Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada? Jak przygotować pyszne pączki?

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Warto wiedzieć jak na przestrzeni lat zmieniała się tradycja - obchody były kiedyś zupełnie inne, a pączki nie do końca słodkie. Polecamy też proste przepisy do wypróbowania w domu.

Tłusty czwartek tuż tuż. Pamiętajcie, żeby zaopatrzyć się w słodkie pączki jeszcze za nim przed cukierniami ustawią się długie kolejki.

Pączki to ulubione danie Polaków do zajadania się w tłusty czwartek. Kiedy w tym roku wypada święto?Tłusty czwartek już niebawem. Kiedy będziemy objadać się pączkami?

Tłusty czwartek. Koniec karnawału i ostatnia szansa na słodkości

Tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, to ostatnia szansa, żeby zjeść słodkości wszelkiej maści - pączki, donuty, faworki i nie tylko. Potem przez długi czas ci, którzy dochowują post, nie będą mogli się na takie produkty skusić. Tłusty czwartek to święto ruchome, zależne od daty Wielkanocy. W tym roku pączki będziemy jeść 11 lutego,

Zdjęcie ilustracyjne: pączkiTłusty czwartek. Ile zapłacimy za pączki? Ceny mogą nas zaskoczyć

Kiedyś mięso, dzisiaj cukier. Jak zmieniał się tłusty czwartek?

Tłusty czwartek ewoluował na przestrzeni lat, zmieniły się tradycje, jest jednak jedna stała związana z tym dniem. Od zawsze celem było to, aby ostatni raz skosztować to, czego w czasie Wielkiego Postu będzie kubkom smakowym brakowało. Dawniej jedzono tego dnia pączki, ale z mięsem i popijano je wódką. Zresztą do dzisiaj w niektórych krajach na zakończenie karnawału urządza się uczty z grillowanym mięsem. Później, mniej więcej od XVI wieku zaczęły pojawiać się pączki w wersji słodkiej i tak już zostało. Mogą być przeróżne - z cukrem pudrem, lukrem, z różą, adwokatem, mogą to być okrągłe donuty z dziurką i kolorową posypką, a może tradycyjne faworki, którzy przypominają czasy dzieciństwa spędzane u babci.

Tłusty czwartek 2021. Najlepsze pączki niekoniecznie ze sklepu

Dla tych, których przerażają czwartkowe kolejki przed cukierniami i czekanie na mrozie na swoją kolej - przypominamy, że niedawno dzieliliśmy się prostymi przepisami na pączki i faworki. To wcale nie musi być takie trudne i nie wymaga wybitnych umiejętności kulinarnych, ale mówi się, że nie każdemu będzie dane usmażyć pączki idealne. Być może będzie trzeba kilku prób, ale spróbować zawsze warto. W końcu nic tak nie ucieszy bliskich jak pączki przygotowywane własnoręcznie. 

Czytaj więcej: Tłusty czwartek 2021. Proste przepisy na pączki i faworki

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek
Więcej o: